btbilgi

Bir Hollanda mahkemesi, iki yıldan uzun süredir bakılmakta olan bir davayı sonunda sonuçlandırdı. Bu dava teknoloji firması Samsung ile Hollandalı bir tüketici hakları grubu olan Consumentenbond arasında gerçekleşmekteydi. Davada savunma tarafından duran Güney Kore devi, akıllı telefonlarının yazılımlarını makul bir süre boyunca güncel tutmayı ihmal etmekle itham edilmekteydi. Mahkemenin kararı ise Samsung yönünde oldu.

BBC’nin verdiği bilgiye göre, Samsung sattığı akıllı telefonları güncel tutmak zorunda bırakılamayacak. Tüketici savunma grubu Consumentenbond dava boyunca, firmanın tüm akıllı telefonlarını cihaz satıldıktan sonra tam iki yıl boyunca güvenlik yamalarıyla güncel tutma talebiyle zorluyordu. Bu davanın sonucunun, tüketici hakları savunucuları için küresel olarak büyük bir hayal kırıklığı olduğuna dikkat çekilmekte.

Samsung dava sıradında güncelleme politikalarını şiddetle savunmuş. Firmanın savunmasında Hollanda’da satılan tüm akıllı telefonların, cihaz piyasaya çıktığından itibaren iki yıl boyunca yazılım güncellemeleri aldığı aktarılmaktaydı. Ancak Consumentenbond her vakada durumun böyle olmadığını iddia ediyor. Ayrıca firmanın yazılım güncelleme süresinin ürünün genel olarak piyasaya sunuluşundan itibaren değil, her bir ürünün tek tek satıldığı tarihten itibaren işlemeye başlaması gerektiği de savunulmaktaydı.

Mahkeme kararı: Samsung isterse telefonları güncellemeyebilirMahkemenin yargıcı ise Samsung’un lehine karar vererek, Consumentenbond’un iddialarının “gelecekte olması söz konusu işlemler” ile ilgili olduğu için “kabul edilemez” olduğunu söylemiş. Yargıcın verdiği karara göre, gelecekte firmanın cihazlarını güncellemesini engelleyecek durumlar mümkün olabilir. Bir yazılım hatası veya virüs bulaşması sonucunda eğer firma cihazlarda güncelleme yapamazsa, sırf bu sebepler yüzünden firmayı cezalandırmanın doğru olmadığına karar verilmiş.

Her ne kadar Consumentenbond grubu verilen karardan memnun olmasa bile, en azından tüketici hakları açısından küçük bir zafer de kazanıldığını itiraf ediyorlar. Samsung’un dava süreci boyunca, müşterilerine daha iyi ve sağlıklı bilgi aktarmak için gerekli adımları attığını açıklamaktalar. Bu davanın başka ülkelerde de benzer davalara örnek teşkil edip etmeyeceği konusu ise belirsizliğini koruyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.