btbilgi

Kriptoparalar ve özellikle de Bitcoin popüleritesini korudukça, kripto madencilik operasyonları da hızını azaltmadan sürmeye devam ediyor. Kriptopara madenciliği hakkında söylenmesi gereken bir şey varsa, o da işin donanım kısmının biraz sorunlu olabileceği. Bu işi evinizde yapmak çok güçlü bilgisayarlar gerektireceği gibi, çok yüklü elektrik faturalarına da sebep olabilir. O yüzden de madenciliği kolay hale getirecek için özel madencilik donanımları üretilmekte. Büyük teknoloji markalarından Asus, yeni H370 Mining Master isimli anakartı ile işte bu özel donanım konusuna destek olmak istemiş.

Asus’dan kripto madencilerine özel anakart: H370 Mining Master
Kaynak: Asus

H370 Mining Master standart özelliklere sahip bir anakart değil. Kripto madencilik için gerekli yüksek performanslı ek donanımlara tam uyumlu, özel tasarımlı bir anakart. Anakartın üzerinde madencilik hesaplamalarını yapan grafik kartlarını bağlamak için 20 slot bulunmakta. Bu grafik kartları ‘USB üzerinden PCIe’ özelliğe sahip portlar ile bağlanmakta. Her portun kendi kontrol işlemcisi var ve anakartın üzerindeki takip altyapısı sayesinde her bağlı kartın durumu anlık şekilde taranıp, bir arayüz ile rapor edilebilmekte.

Asus ürünle ilgili resmi açıklamasında, anakartın kripto madencilerin talep ve isteklerine göre tasarlandığını söylüyor. H370 Mining Master kart ‘GPU State Detection’ adı verilen özelliği ile her açılışta tüm grafik kartı portlarını tarıyor. Her port için ‘kart var/yok’, ‘kart düzgün çalışıyor’ veya ‘kart sorunlu’ gibi raporlar çıkartabilmekte. ‘State Detection GUI’ ismindeki arayüz ise, kullanıcıya özel port kodları aracılığı ile sorunlu kartların hemen saptanması ve değiştirilmesinde yardımcı oluyor. Ayrıca anakart üzerinde işlemci, bellek veya grafik kartı arızalarını görsel olarak farketmek için de LED ışık uyarıcıları bulunmakta.

Asus’dan kripto madencilerine özel anakart: H370 Mining Master
Kaynak: Asus

Bu özel anakart Intel 8’inci Nesil Core, Pentium ve Celeron işlemcilere uygun LGA 1151 CPU soketine sahip. Ayrıca maksimum 32GB’ye kadar yükselen DDR4 2666/2400/2133MHz tipte bellekleri destekleyebiliyor. Kart ilk olarak Taipei’de düzenlenecek Computex 2018 fuarında gösterilecek ve ardından da 2018’in üçüncü çeyreğinde piyasada olacak. Fiyatının ise birkaç yüz dolar civarında olacağı tahmin edilmekte. Normalde binlerce dolara satılan özel üretilmiş kripto madencilik donanımları gözönüne alındığında, birkaç yüz dolarlık fiyatı ile Asus’un yeni anakartının çok büyük ilgi göreceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.