btbilgi

Şirketlerin değerli verilerini koruma çabaları, her geçen sene artan maliyetlerle devam ediyor. Kaspersky Lab’in bir araştırmasına göre, son 12 ay içindeki en yüksek maliyetli siber güvenlik vakaları veri koruması ile ilgili. 2018’de kurumların BT güvenliğine ayırdığı bütçeler, siber güvenliğin etkisinin nasıl değiştiğini ortaya koymakta. Araştırmanın dikkat çektiği başka bir konu ise, yükselen güvenlik harcamalarının, şirketlerin dijital dönüşüm operasyonlarına ayırılması gereken bütçelerden yemeye başlaması.

Araştırma raporuna bakılırsa KOBİ’ler için veri sızıntılarının ortalama maliyeti 2017’de 88 bin dolar iken, 2018’de yüzde 30 artış yaşanmış ve 114 bin dolara ulaşmış. Türkiye’nin de içinde bulunduğu MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde 2018 boyunca bugüne kadar veri sızıntısı yaşayan KOBİ’ler ortalama 15 bin dolar değerinde yeni iş fırsatını kaçırmış durumda. Diğer bir 15 bin doları da kredi derecelendirme ve sigorta primlerinden kaybediyorlar. KOBİ’ler veri sızıntıları sonrasında yazılımlarını ve altyapılarını geliştirmek için de ortalama 14 bin dolar daha harcamak zorunda kalmış.

Kurumsal şirketlerde ise sızıntıların yarattığı ortalama maliyet bir önceki yıla göre yüzde 63 artarak 965 bin dolar olmuş. Aynı bölgedeki kurumsal şirketler 144 bin doları sadece yazılım ve altyapıyı geliştirmek için harcayıp, bir o kadarı da kredi derecelendirme ve sigorta primlerinden kaybetmişler. Bu şirketler ayrıca yaşanan güvenlik skandalları sonrasında bozulan marka imajlarını düzeltmek amacıyla, Halkla İlişkiler projelerine de ortalama 113 bin dolar harcamışlar.

Güvenliği ihmal etmeden dijital dönüşüm gerçekleştirmek isteyen şirketler BT güvenliği harcamalarına öncelik vermeye başladı. 2018’de kurumların BT bütçelerinin yüzde 27’sinin siber güvenliğe ayırılmış olduğu belirtiliyor. Bu rakamın ortalama 4,8 milyon dolar olduğu da raporda aktarılmış. BT güvenliğine yapılan bu ek yatırımın ardında yatan temel nedenlerin başında, bulut bazlı BT altyapılarının ve şirket içi özel güvenlik uzmanlıklarının gelişmesi yatırımlarının giderek daha karmaşık ve maliyetli hale gelmesi gösterilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.