btbilgi

Güvenli mesajlaşma uygulaması Telegram geçtiğimiz Nisan ayında Rusya’da yasaklanmıştı. Fakat halen Apple’ın uygulama mağazası App Store’un Rusça sürümünde yer almaya devam ediyor. Rusya uygulamanın ülkede kullanılmasını tamamen ortadan kaldırmak için, Apple’ın uygulamayı App Store’dan kaldırmasını talep etmiş. Wccftech sitesinin verdiği bilgiye göre, hükümet ayrıca uygulamanın push bildirimlerinin Rus kullanıcılara gönderilmesinin de engellemesini istemekte.

Rus yetkililer Apple’a resmi bir mektupla başvuruda bulunarak, cezai yaptırıma gitmeden önce bir ay süre verildiğini bildirmişler. Telegram uygulamasının yasaklanma sebebi ise, şifreleme anahtarlarını Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile paylaşmayı reddetmesi. Nisan ayında devreye sokulan bir mahkeme kararı, firması uygulamanın şifre anahtarlarını sunanan kadar ülkede kullanılmasını yasaklamıştı. Anahtar talebine gerekçe olarak da, Telegram’ın siber suçlular ve teröristler tarafından gizli mesajlaşmalarda kullanılması gösterilmişti.

Telegram’a erişimi daha da kısıtlamak için, Rus hükümeti bu sefer de Mayıs ayı başlarında 50 adet VPN ve internet gizleyici servisi bloklamıştı. Ancak bu çabalara rağmen Rusya’daki kullanıcıların çoğunluğunun hala uygulamaya erişebildiği açıklanmakta. Rus hükümetinin sansür ve yasaklarla ilgilenen birimi Roskomnadzor, şimdiye kadar Telegram’ın operasyonlarının yalnızca yüzde 15 ila 30 kadarının kesintiye uğratılabildiğini söylüyor.

Rusya tüm çabalarına rağmen hala erişilebilen uygulamanın, artık Apple App Store’dan kaldırılması konusunda ciddi gözüküyor. Buna ek olarak, Google’ın uygulamayı kendi mağazası olan Google Play’den de yasaklaması için frma ile görüşüldüğü aktarılmış. Apple daha önce benzer bir şeyi Çin’de de yapmak zorunda kalmıştı. Çin’de VPN uygulamalarını mağazasından çekmiş ve iCloud işlemlerini hükümete bağlı yerel bir firmaya taşımıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.