btbilgi

Çeşitli hastalıkların erken teşhisleri için, yakın gelecekte tamamen makinelere başvurmak durumunda kalabiliriz. Şimdiye kadar yapılan bazı çalışmalar, yapay zeka uygulamalarının bazı rahatsızlıkları teşhiste insan uzmanlardan daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini gösterdi. Bu çalışmaların en yenisi Almanya’daki Heildeberg Ünviersitesi’nden çıkmış. Derin öğrenme bazlı bir ‘convolutional neural network’ (CNN), yani büklümlü nöral ağ deri kanseri konusunda doktorlardan daha iyi sonuçlara ulaşabilmiş durumda.

Fransa ve Almanya kökenli bir dizi araştırmacı bu özel nöral ağı 100 binden fazla melanoma, lezyon, benek, akne ve leke fotoğrafı ile eğitmişler. Eğitimden sonra eğitim sırasında hiç kullanılmamış iki farklı veri seti kullanılarak, yapılan çalışmanın sonuçları gözlemlenmiş. Üniversitenin Dermatoloji Bölümü Profesörü Holger Haenssle, 100 ve 300 imajlık test setlerinin taranması sonucunda yapay zekanın yüzde 95 oranla doğru teşhis koyduğunu aktarmakta.

Yapay zeka testleri, uluslararası bir havuzdan seçilen ve 30’u bu konuda uzman olan 58 dermatolog ile tekrarlanmış. Çoğu dermatologların sonuçlarının nöral ağ tarafından kolayca geçildiği bilgisi verilmekte. Ama raporda dermatologların başarısız olduğu değil, yapay zekanın fazla iyi olduğu da özellikle hatırlatılıyor. Testler sonucunda yapay zeka yüzde 95 doğruluk oranı yakalarken, dermatologların doğru teşhis ortalaması da yüzde 86,6 oranında. Bazı ek medikal bilgiler verildiğinde, dermatologların ortalaması yüzde 88,9’a kadar yükselebilmiş. Ama nöral ağın sonuçları hala gözle görülür şekilde daha yüksek.

Bu türden medikal yapay zeka uygulamaları doktorların ve uzmanların yerini alması için tasarlanmıyor. Asıl hedef doktorlar işlerini yaparken yanlarında buluncak bir makine danışman ile doğru teşhis oranlarının yükseltilmesi. Bu sayede hastaların gözden kaçabilecek örnekler yüzünden tehlikeli aşamalara varmadan tedavi edilebilmeleri amaçlanıyor. Ayrıca yapay zeka aracılığı ile deri kanseri gibi uygulamaların başarısının, ancak makine görüşü ve deri görüntüleme tekniklerinin gelişmesine doğru orantılı şekilde yükselebileceği de hatırlatılmakta. Yani bu çalışmaların birden fazla teknolojik sahada aynı anda ilerlemesinin de garantilenmesi gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.