btbilgi

PwC’nin 2010’dan bu yana tüketicilerin nabzını tuttuğu “Küresel Tüketici Görüşleri Araştırması”na (2018 Global Consumer Insights Survey) bu yıl 27 ülkeden 22 bin tüketici katılmış. Bu dev araştırma tüketici tercihleri, alışveriş trendleri ve çok satılan ürün kategorileri hakkında blgiler vermekte. Ayrıca sonuçlar tüketicilerin ekonomiye yönelik beklentileri, markalara olan güvenleri ve alışkanlıklarının yanı sıra yeni iş modelleri, yapay zekanın sektördeki yeri ve teslimat konusundaki taleplerine de değinmekte.

Araştırmaya göre fiziksel mağazalardan haftalık alışveriş yapanların oranı 2015 yılında yüzde 40 iken, 2018’de yüzde 44’e yükselmiş. Tüketicilerin mağaza ziyaretlerindeki bu artış, daha duyusal ve sosyal bir deneyim elde etme arzularına bağlanarak açıklanmakta.

Raporda tüketicilerin hem online hem de fiziksel mağazalardan yaptıkları alışveriş kararlarında en çok sosyal medyanın etkili olduğu belirtilmiş. Tüketicilerin sosyal medya aracılığıyla diğer birçok insanın tecrübelerine erişebilmesi, markalar ve perakendeciler için ‘güvenilir’ olmanın önemini epeyce artırıyor.

Sonuçlara bakılırsa yapay zeka (AI) çok hızlı bir şekilde ambalajlı tüketici ürünleri ve perakende sektörlerinde yerini alıyor. Giderek daha fazla tüketici, düzenli market ihtiyaçları için “ses ticareti” olarak adlandırılan sesli alışveriş yöntemlerinden yararlanımakta. Yapay zeka aynı zamanda mağazaların gerçek zamanlı envanteri optimize etmesine ve raf teknolojilerini geliştirmesine de yardımcı oluyor. Yapay zekayı yaşamlarına en hızlı adapte edenler ise 18 ile 34 yaşları arasındaki erkek tüketiciler.

Araştırma raporundan en dikkat çeken bazı bilgiler şöyle sıralanabilir:

  • E-ticaretin küresel B2C içerisindeki payın henüz yüzde 15 seviyelerinde.
  • Fiyat dışında belirli bir perakendeciden satın alma kararını etkileyen faktörler sorulunca, katılımcıların üçte birinden fazlası (yüzde 35), “markaya duyduğum güven yanıtını” veriyor.
  • Araştırmaya katılanların neredeyse tümü, teslimat sürecini hızlandırmak için ek maliyetlere katlanmaya istekli.
  • 65 yaş grubu üzerindeki tüketiciler teslimatın saatine de kendileri karar vermek istiyorlar.
  • Katılımcıların üçte biri gönderiyi kimin yaptığından çok ne kadar hızlı yapıldığını önemsiyor.
  • Son 6 yılda tüketicilerin bilgisayardan alışveriş yapma oranı yüzde 27’den yüzde 20’ye gerilemiş.
  • Aynı dönemde mobil cihazlardan alışveriş yüzde 7’den yüzde 17’ye yükselmiş.
  • Yine aynı dönemde tablet cihazları üzerinden alışveriş ise yüzde 8’den yüzde 12’ye yükselmiş durumda.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.