btbilgi

Kişisel veri skandalları, sahtekarlıklar ve sahte haberlere rağmen sosyal medya araçlarının kullanımı artmaya devam etmekte. En son taramada silinen yüz milyonlarca sahte hesaptan önce, Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı aşmıştı. Yine Facebook’un sahip olduğu Instagram da 1 milyar kullanıcıya hızla yaklaşıyor. 25 milyonu aşkın kurumsal hesabın yer aldığı fotoğraf paylaşım ağı, özel teklif ve kampanyalar için markaların en sık kullandığı kanallar arasında.

Sosyal medya araçlarının yoğun şekilde kullanımı, siber saldırganların da gözünü bu türden platformlara dikmesine sebep oluyor. Güvenlik kuruluşu ZeroFOX Research 40 bin sahte sosyal medya hesabını incelemiş ve dolandırıcılık amaçlı sahte sosyal medya hesaplarının sadece iki yılda 11 kat artmış olduğunu saptamış. Araştırmada sosyal medya platformlarında dolandırıcılık amaçlı açılan sahte hesapların yüzde 48’inin, kullanıcıları zararlı linklere yönlendirmek için kullanıldığı açıklanmış. Sahte hesapların yüzde 38’i ise, kullanıcılarını kimlik bilgilerini çalma amaçlı oltalama (phishing) sayfalarına yönlendirmekte.

Instagram tarafından paylaşılan verilere göre, her gün 200 milyonu aşkın Instagram kullanıcısı markalara veya önemli kişilere ait profilleri ziyaret ediyor. Sosyal medyadan sunulan teklif ve kuponlar, siber saldırganların da en çok başvurduğu dolandırıcılık yöntemlerinden bazılarını oluşturmakta. Araştırma raporuna bakılırsa, dolandırıcılar sahte hesap bazlı saldırıların etkisini artırmak için Instagram ve Facebook gibi platformlarda sahte reklamlar bile veriyorlar.

Raporda Facebook, Twitter ve Instagram olmak üzere sosyal, mobil ve dijital platformların birer siber savaş cephesine dönüştüğne dikkat çekilmekte. Bu platformların devasa ölçeği ve güvenilir doğasına karşın, yetersiz bir görünürlük sunması markalar için sıkıntı yaratabilmekte. Markalar hedefli çalışan oltalama saldırılarından, sahte hesaplara kadar pek çok tehditle karşı karşıya. Raporda bu türden kolay farkedilemeyecek karmaşık tehditlere boyun eğmemek için, sosyal medyaya ve dijital iletişim kanallarına odaklı çalışan koruma çözümlerinin kullanıması öneriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.