btbilgi

ABD ve özellikle de Silikon Vadisi, çoğunlukla teknoloji yatırımları denilince ilk akla gelen yerler oluyor. Her ne kadar Çin ve çeşitli Uzak Doğu ülkeleri de bu alanda çok para harcasa da, ABD hala en büyük odak olmaya devam etmekte. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri bu durumdan pek hoşnut değil. Özellikle de Avrupa’dan bir Google veya bir Facebook çıkmamış olması, bazı kesimlere dokunuyor olmalı. Çünkü Fransa ve Almanya beraberce yeni bir teknoloji startup yatırım girişimi oluşturma konusunda lokomotiflik yapıyorlar.

Reuters’in verdiği habere göre bu iki ülke Avrupa Birliği’ne bağlı Avrupa İnovasyon Konseyi’ne giderek, iddialı hedefleri olan teknolojik startup’ları desteklemek amaçlı yeni bir fonun oluşturulması için bir başvuruda bulunmuşlar. Bu başvuru Mayıs ayı ortasında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde düzenlenen ‘EU-Western Balkans Summit’ (AB-Balkanlar Zirvesi) etkinliğinde gerçekleştirilmiş.

Habere bakılırsa Fransa ve Almanya, Haziran’daki AB liderleri büyük zirvesinden önce, çeşitli sektörlerde inovasyonun desteklenmesi amacıyla bazı yasal reformların devreye alınmasını talep ediyorlar. Bu reformların hedefi, AB ülkelerinin beraberce hareket ederek, Avrupa’yı küresel inovasyonda lider haline getirebilmek. İki ülkenin ortak başvuru belgesinde şu sözlere yer verilmekte: “Avrupa çapında VC (Venture Capital) ekosisteminin gelişmesi, sıradışı inovasyonların pazarda ürüne dönüştürülmesi ve derin teknoloji şirketlerinin kurulup hızlı gelişimini desteklemek için tüm ülkelerin ortak çabasının gerekli olduğuna inanıyoruz.”

ABD ve Çin özellikle yapay zeka teknolojileri alanında çok hızlı yol katediyorlar. Avrupa ülkelerinin bazıları da bu yarışta geri kalmamak için çeşitli yatırımlar yapma sözü vermiş durumdalar. Buna örnek olarak, Fransa’nın 2022 yılına kadar yapay zeka Ar-Ge projelerine 1,5 milyar Euro’luk fon ayırma açıklaması gösterilmekte. Bu türden fonlar ile, Avrupa bazlı biliminsanlarının ve yeteneklerin paranın daha rahat aktığı ABD veya Çin gibi ülkelere göçmesinin önüne geçilmeye çalışılacak deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.