btbilgi

ABD’nin Boston şehrinde düzenlenen Re-Work Deep Learning Summit (Derin Öğrenme Zirvesi) etkinliğinde bir sunum yapan Qualcomm, makine öğrenme teknolojilerinin geldiği noktayı gösterdi. Qualcomm’un yapay zeka araştırmacılarından Chris Lott yaptığı sunumda, ekibinin üzerinde çalışmakta olduğu en yeni sesli komut tanıma sistemini tanıttı. Sistem akıllı telefon veya benzeri bir mobil cihazın lokalinde işlemekte. Lott sistemin kullanıcının kelime ve cümlelerini anlamada yüzde 95 oranda ortalama başarı yakaladığını söylüyor.

Verilen bilgiye göre sistem iki türde farklı nöral ağ altyapısına sahip. Birincisi dahili hafızası sayesinde komutları işleyen bir ‘recurrent neural network’ (RNN), yani tekrarlayan nöral ağ. Diğeri ise insan beynindeki nöronların arasındaki bağlantıyı kopyalama usulü ile çalışarak girişleri anlamlandıran bir ‘convolutional neural network’ (CNN), yani bir büklümlü nöral ağ. Lott sunumunda bu iki nöral ağın beraberce çalışarak, hem kullanıcının verdiği komutlarla hem de cihazın kullanım şekli ile kendini geliştirdiğini belirtmekte.

Şu anda kullanılmakta olan sesli komut algılama altyapılarının çoğu buluta bağlı görev yapmakta. Yani akıllı telefonlardaki mikrofona konuştuğunuzda, komutlarınız mobil cihaz üzerinde analiz edilmiyor. Ses kaydınız alınıp, çok hızlı şekilde cihazın bağlı olduğu bulut analiz sistemine yollanıyor. Burada yine çok hızlı şekilde yapılan analiz, bir komut seti olarak yine hızlıca mobil cihazınıza geri geliyor. Bu şekilde çözülmüş olan komutları da mobil cihaz becerileri dahilinde uygulamaya sokuyor.

Bu sistemin en sıkıntılı yanı, kullanıcıların sesli komutlarının kalıcı birer ses dosysı olarak bulut depolama birimlerinde tutuluyor olduğu gerçeği. Dijital asistan alanında çalışan Google veya Amazon gibi firmalar, bu kayıtların kullanıcı deneyimini geliştirmek için depolandığını aktarmakta. Fakat bazen ses dosyalarının yanlışlıkla çok alakasız yerlere yollandığı ve herkesin başına sorun çıkardığı da olabiliyor.

Qualcomm’un yeni sesli komut tanıma sistemi bu durumu tamamen ortadan kaldıracak. Çünkü tüm işlemler cihaz üzerindeki çok güçlü mobil işlemciler ve yapay zeka çipsetleri ile yerinde çözülebilecek. Bu da uygulama geliştiricilere daha hızlı işlem yapabilme, ayrıca kullanıcı deneyimini daha güvenilir ve başarılı kılma şansı veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.