btbilgi

Yenilenebilir enerji kaynakları dünya çapında gelişmelerini sürdürmekte, fakat hepsi aynı hızda büyümüyorlar. Şu anda geleneksel fosil yakıt bazlı enerji kaynaklarına en yakın olanlar rüzgar ve güneş enerjisi. Araştırmalara göre, dünyanın en çok kullanılan enerji kaynakları sırası ile kömür, gaz ve hidroenerji. Dördüncü sıradaki rüzgarı 2017’ye kadar beşinci olarak nükleer enerji takip etmekteydi. 2017’de güneş enerji kaynakları nükleeri sollayıp beşinciliğe oturmuştu.

Güneş enerjisi şimdi de küresel rekabette gözünü rüzgar enerjisinin yerine dikmiş durumda. Araştırma ve danışmalık firması Frost&Sullivan’ın “Global Power Industry Outlook 2018” (Küresel Enerji Sektörü 2018 Raporu) çalışmasına bakılırsa, güneş bir elektrik kaynağı olarak 2020’de rüzgarı geçerek en çok kullanılan dördüncü enerji tipi haline gelebilir. Raporda ayrıca 2021 yılında 2,2 trilyon dolarlık yeni enerji üretim yatırımı yapılacağı da öngörülmekte. Bu dev rakamın sadece 600 milyar dolarının güneş enerjisine aktarılacağı da tahminler arasında.

Güneş enerjisi 2020 öngörüsü: 4’üncü en büyük elektrik kaynağı
Kaynak: Frost&Sullivan

Araştırma raporunda enerji sektöründeki gelişimenin sebepleri olarak hızla artmakta olan enerji depolama ve batarya teknolojileri, küresel sektör paydaşlarının potansiyel birleşme ve satınalmaları, bunların dışında da enerji teknolojileri ile ilgilenen yenilikçi startupların projeleri gösterilmekte. Güneş enerjisine ise, bunların hepsinden en fazla olumlu etkilenecek yenilenebilir enerji kaynağı olarak raporda dikkat çekilmekte.

Küresel enerji sektörüne yakın gelecekte şekil verecek üç büyük trend de raporda aktarılmış. Bunlara “Gücün 3 D’si” (3D’s of Power) denilmekte. Bu trendler ‘Decarbonization’ (tersine karbonizasyon), ‘Decentralization’ (merkezilikten uzaklaşma) ve ‘Digitalization’ (dijitalleştirme) olarak belirlenmiş. Ayrıca 2018’de batarya bazlı enerji depolama çözümlerinin çok büyük ölçüde gelişim göstereceği de raporda öngörülmekte. Buna neden olarak da, özellikle evlerdeki elektrik sayaçlarının arkasında kurulmakta olan batarya ürünlerinin ABD, Avusturalya ve Almanya pazarlarında hızlı yükselişi gösteriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.