btbilgi

Teknolojide yaşanan geri dönülmez değişimler, şirketler üzerindeki her geçen sene daha büyük etkilere yol açmakta. Bu teknolojilere en iyi örneklerden biri Nesnelerin İnterneti, yani IoT. IoT çözümlerinin kullanım alanındaki artış ve büyük veri analizleri, birarada şirketlerin rekabet gücünü etkilemeye başlayan önemli faktörler haline geldi. Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2018 sonunda birbirlerine bağlı cihazların sayısı 11,1 milyar olacak, 2020 yılında ise bu rakam 20,4 milyara yükselecek.

Nesnelerin İnterneti uygulamalarıyla kurumlara özel çözümler sunmakta olan Teknoser firması, daha şimdiden ilginç örneklerini görmeye başladığımız IoT uygulamalarının farklı sektörlerdeki kullanımları konusunda şunları aktarmakta:

Ulaşım ve Otomotiv

Araçların içerisine konumlandırılan takip cihazları IoT kullanımına güzel bir örnek olarak dikkat çekiyor. Bu takip cihazları sayesinde araçların mekanik aksam verilerini inceleyerek gerek araç sahiplerine gerekse sigorta şirketlerine kıymetli veriler sunuluyor. Örneğin lastik havasının düzeyi veya fren balatasının güncel durumu gibi. Nesnelerin İnterneti, araç sahibinin aracını kullanma şekli hakkında verilere ulaşıp, sigorta şirketinin sigorta yenilemesi esnasında fiyat arttırılması veya azaltılması gibi önemli verilere ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Perakende

Marketler, tekstil firmaları, benzin istasyonları gibi çoklu lokasyonda hizmet veren kurumlar, merkezi yönetim stratejisini yine Nesnelerin İnterneti ile geliştiriyor. Bir market içerisindeki ısıtma ve soğutma gibi enerji tüketimi yapan ekipmanların çalışma esnasındaki verileri kolayca incelenebiliyor.

Tekstil ve Mağazacılık

Tekstil firmalarının mağazalarında müşteri memnuniyetini arttırabilmek için kullanılan teknoloji yine Nesnelerin İnterneti. Mağaza tasarım ve ürün yerleştirmelerinin müşterilerin gezmesini kolaylaştırıcı veya sirkülasyonu hızlandırıcı şekilde baştan düzenlenmesine imkan tanıyor.

Enerji Tüketimi

IoT teknolojisi ile ev içerisindeki su, elektrik, ısıtma veya soğutma gibi elektrik ihtiyacı duyan tüm mekanik aksamın, uzaktan veya yerinde programlanabilmesini ve yönetilebilmesini sağlıyor.

İnşaat ve Mimari

İnşaat sektöründe en önemli maliyet kalemini kullanılan ekipmanlar oluşturuyor. Nesnelerin İnterneti, tüm ekipmanın izlenmesi ve arızaların önceden anlaşılmasına imkan tanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.