btbilgi

Yapay zeka sadece yakın gelecekte çok önemli bir teknoloji olmayacak. Daha şimdiden önemini kavramak, şirketlere rekabette çok öne geçmelerini sağlayacak bir güç verebilir. McKinsey Global Institute’ın Kuzey Amerika ve Avrupa’daki 7 ülkeden 3 bin 31 şirketle gerçekleştirdiği yapay zeka ve otomasyon temalı araştırmanın sonuçları bunu söylüyor.

McKinsey araştırmasında kendilerini “yapay zeka teknolojilerini tamamen benimsemiş” olarak tanımlayan şirketlerin yüzde 71 kadarı, bu sayede gelirlerinde yüzde 10 civarı artış beklediklerini iletmişler. Raporda bu türden şirketlerin yakın gelecekteki yapay zeka devleri olma, bu sayede de kendi endüstrilerinde büyük bir avantaja sahiplik durumundan bahsedilmekte. Tam tersi şekilde yapay zekayı yok sayan şirketlerin ise diğerlerine göre hızla geride kalma, en üst seviyedeki parlak yetenekleri kaybetme ve rekabet güçlerini yitirme ihtimalleri bulunmakta.

Raporun yazarlarından Susan Lund bu konuda şu sözleri aktarıyor: “Yapay zekayı geniş ölçüde kullanmaya başlayan kurumları, daha başarılı finansal performans bekliyor. Bu kurumlar yapay zeka teknolojileri sayesinde servis kalitelerini artırarak, yepyeni ürünler ortaya koyabiliyorlar. Dolayısı ile yapay zekaya bir gelişme ve büyüme fırsatı şeklinde bakıyorlar. Bu teknolojileri sınırlı ölçüde entegre eden şirketler ise, sadece maliyetlerde düşüş amacı ile kullanmaktalar.”

Araştırma sonuçları dünya çapında yapay zeka teknolojisi geliştiren en büyük şirketlerin isimlerini de aktarmakta. Bu şirketlerin arasında şaşırtıcı olmayan şekilde Google, Microsoft, Baidu ve Tencent de var. Firmaların hepsinin ya ABD veya Çin kökenli olmasına dikkat çekilmekte. Bu ikisi yapay zeka alanında devlet eli ile yatırımlar yapan ve özel sektörü teşvik eden en önemli iki ülke olarak biliniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.