btbilgi

Clonera Bilişim Hizmetleri’nin, ortalama 50 sunucuya sahip 430 şirketin BT yöneticileriyle yaptığı araştırmanın sonuçları siber güvenlik konusunda ne kadar zayıf durumda olduğumuzu gösteriyor. Şirketlerin dijital felaketlerle karşılaşma oranlarını ortaya koyan çalışmada, küçüklü büyüklü tüm şirketlerin siber saldırı sonucunda yaşadığı sıkıntılar gözle görülür biçimde ortaya konulmuş.

Araştırmada sunulan en dikkat çekici sonuçlar şu şekilde:

  • Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’i dijital felaket yaşıyor,
  • Son bir yıl içinde bilgi teknolojileri sistemlerini durduracak nitelikte dijital felaket yaşayan şirketlerin oranı yüzde 35,
  • Her üç şirketten ikisi felaket sonrası verilerine ulaşsa bile uygulamalarına ulaşamıyor ve iş kesintisine uğruyor,
  • Doğal afetlerin neden olduğu dijital felaketlerin oranı yüzde 3,
  • Siber saldırı yaşayan şirketlerin oranı yüzde 11.

Raporda şirketlerin dijital felaket yaşama sebepleri arasında ilk sırayı yüzde 30 ile güç kesintisi aldığı belirtilmiş. Bunu yüzde 21 ile donanım ve yazılım sorunları takip ediyor. Yüzde 18 ile sistem hatası, yüzde 11 ile siber saldırı, yüzde 6 ile kullanıcı hatası ve yüzde 6 ile veri bozulması diğer listelenen nedenler arasında. Son bir yıl içinde şirketlerin yalnızca yüzde 3’ü, doğal afetler nedeniyle işlerinin kesintiye uğradığını açıklamakta.

Buna karşı araştırmaya katılan şirketler siber güvenlik konularında yeterince çaba göstermiyor gibi gözüküyor:

  • Şirketlerin yüzde 63’ü dijital felaketlerden kurtarma çözümlerinin maliyetini yüksek bulduğu için gerekli önlemleri almıyor,
  • Var olan sisteminin herhangi bir felaket durumunda kendisini koruyacağına güvenenlerin oranı yüzde 48,
  • Sisteminin felaket durumunda şirketi koruyacağına emin olmayanların oranı yüzde 42,
  • Siber güvenlik altyapısına güvenmeyenlerin oranı yüzde 11,
  • Herhangi bir dijital felaket kurtarma senaryosu olmayan şirketlerin oranı yüzde 47.

Clonera raporunda Türk firmaların ancak başlarına felaket geldiğinde durumun önemini anladıkları aktarılmakta. Küçük çapta bir şirkette siber saldırının sonucunda yaşanan zararın maliyeti 25 bin doları bulabiliyor. Orta boy işletmelerde bu rakam 880 bin dolar civarına yükselmekte. Büyük çaplı firmalarda ise 2.7 milyon doları geçen maliyetlerle karşılaşmak mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.