btbilgi

Bir zamanların dünya çapında en çok satılan telefonu Nokia, artık eskisi gibi lider durumda değil. Microsoft’un akıllı telefon bölümünü satın almasından sonra belli bir varlık göstermeyi başaran marka, daha sonra bir süreliğine ortadan yokolmuştu. Microsoft’un Nokia akıllı telefon haklarını 2016’da HMD Global’a satması ile, ünlü marka yeniden pazara dönmüş durumda. HMD Global markayı yeniden canlandırmayı başardı ve yeni yatırımlarla 1 milyar dolar değere bile ulaştı.

Finlandiya kökenli startup, yaptığı resmi açıklamada bir grup yatırımcıdan 100 milyon dolarlık yeni bir fon kazandığını belirtiyor. Bu yatırımın başını Cenevre odaklı ‘Ginko Ventures’ çekmiş. Fona katılanlar arasında ‘DMJ Asia Investment Opportunity Ltd.’ ve ‘Wonderful Stars Pte. Ltd.’ gibi şirketler de var. HMD Global bu yeni fon sayesinde 2018 boyunca yeni telefon modellerini geliştirecek teknolojilere stratejik yatırımlar yapacağını söylüyor. Ayrıca Nokia akıllı telefon portfolyosunun agresif şekilde genişletileceği haberi de verilmiş.

Mobile World Congress 2017 etkinliğinden beri 16 farklı cihaz duyuran ve bazılarını da piyasaya çıkartan HMD Global, Google’ın Android One programının da lider iş ortağı haline gelmiş durumda. Bu programa dahil olan üreticiler, telefonlarında aynı Google’ın yaptığı gibi Android’in saf ve üzerine arayüz eklenmemiş versiyonlarını kullanıyorlar. Bu sayede Nokia gibi üreticiler en yeni Android sürümlerini hemen Google’dan sonra alıp müşterilerine güncelleyebiliyorlar.

Alphr sitesinden verilen bilgiye göre, HMD Global 2017 sonunda toplam 2,1 milyar dolarlık gelir açıklamış. Bunu sadece bir sene içinde gerçekleştiren firma, 2017’nin son çeyreğinde dünya çapında 4,4 milyon akıllı telefon satmayı da başarmış. Sadece bir sene içindeki satış rakamlarının, Nokia’yı küresel akıllı telefon pazarında en büyük paya sahip 11’inci şirket haline getirdiği rapor edilmekte. Nokia markası bu hızlı yükselişi ile HTC, Google, Sony, Alcatel, Lenovo, OnePlus ve Asus gibi büyük isimlerin önüne geçmiş durumda. Satışlara sadece akıllı telefonların değil, tuşlu telefonlar ve önceki nesillerden yenilenip tekrar piyasaya sürülen 3310 4G gibi modelelrin de dahil olduğunu hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.