btbilgi

Alman otomotiv firması BMW, yakında dünya çapındaki birçok tesisinde yepyeni bir araç kullanmaya hazırlanıyor. Tasarımı dahili bir ekip tarafından gerçekleştirilen bu kişisel taşıyıcı, özünde iki tekerlekli ve kendini dengeleyebilen Segway aracından esinlenilmiş. Aracın hedefi fabrika ve tesislerde yapılan sıkıcı yolculukları en aza indirmek. Araç ayrıca günlük işler için ileri geri taşınması gereken nesneleri ulaştırmak için de kullanılacak.

Bu kişisel taşıyıcılar sadece BMW tesislerine özelŞirket yöneticileri BMW grup tesislerinde ve lojistik merkezlerindeki çalışanların, bazen günde 12 kilometreye kadar yürüdüğünü farketmiş. Bu büyük mesafeleri hızla geçmek ve tesis içindeki seyahatleri daha keyifli hale getirmek için bu projeyi devreye almışlar. Proje grubun Ar-Ge uzmanları, çeşitli mühendisler ve Dingolfing şehrindeki lojistik ağı biriminin beraberce çalışması sonucunda hayata geçirilmiş. Firmanın bu ilginç mikro hareketlilik konsepti, yakında dünya çapındaki tesislerde devreye alınacak.

Firmanın operasyon merkezi müdürü Richard Kamissek bu kişisel taşıyıcı hakkında şunları söylüyor: “Hayal ettiğimiz araç esnek, kolay manevra yapan, hızlı, elektrikli, son derece çevik, devrilmeye karşı dayanıklı olmalı ve çeşitli nesneleri taşımak için uygun olmalıydı. Geliştirdiğimiz kişisel taşıyıcı konsepti tüm bunları yapabiliyor ve ayrıca sürmesi de eğlenceli. En kısa zamanda kullanmaya başlamayı umuyoruz!”

Bu kişisel taşıyıcılar sadece BMW tesislerine özel60 cm’ye 80 cm boyundaki elektrikli kişisel taşıyıcı araç, BMW i3’ünkine benzer bir frenleme mekanizması kullanıyor. Frenleme sırasında üretilen enerji bataryaya geri beslenmekte. Araç pek yavaş da sayılmaz, elektrikli motoru saatte 25 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Ama tesis içi hızlar saatte 12 kilometre ile limitlenmiş. Aracın batarya paketi yaklaşık 20-30 kilometre kadar menzili garanti edebilmekte. Firma bu projesi ile mobilite ve yaşam tarzı konularındaki yenilikçi fikirlerini sadece otomobillerde değil, hayatın farklı noktalarında da rahatlıkla uygulamaya koyabildiğini göstermiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.