btbilgi

En eski bilişim firmalarından IBM son zamanlarda yeni teknolojilerle de kendinden bahsettirmeyi becerebiliyor. Özellikle blokzinciri teknolojisine yaptıkları yatırımlarla dikkat çeken firma, şimdi de buna bağlı yenilikçi bir çözüm geliştirdiğini açıkladı. ‘Crypto Anchor Verifier’ adı verilen çözüm, her yıl dünya çapında ticarete 600 milyar dolardan fazla zarar veren bir dert olan sahte ürünlerle mücadele etmek için geliştirilmiş. Crypto Anchor Verifier bu amaçla yapay zeka, makine görüşü ve blokzincirini biraraya getiriyor.

Bu akıllı teknoloji bir akıllı telefon kamerası ile bile kullanılabilecek kadar pratik. Sistem kamera ile kaydedilen herhangi bir ürünün kendine has görsel özelliklerini yakalama üzerine kurulmuş. Ürünlerin gerçekleri üzerinde yapılan makine öğrenme çalışmaları sonucunda, yapay zeka gördüğü ürünlerdeki şablonları veya özel ayrıntıları keşfetmekte. Taranan orijinal ürünün tüm verileri blokzinciri yolu ile kaydediliyor ve bu bilgilerin üzerinde oynama yapılması engellenmiş oluyor. Sistem daha sonra gördüğü tüm ürünleri, elindeki orijinal ürün verileri ile karşılaştırarak sahte olup olmadığını saptamaya çalışıyor.

Crypto Anchor Verifier teknolojisi sahte değerli taşlar, sahte ilaç, şarap veya yasadışı genetik yöntemlerle modifiye edilmiş mısır koçanı gibi ürünleri ayırtetmekte de kullanılabiliyor. 1.000 dolarlık bir kırmızı şarabı, ona çok benzeyen ucuz bir şaraptan ayırtedebildiği iddia edilmekte. Ayrıca su kalitesi ve sıvılardaki E.coli gibi bakterilerin saptanmasında da işe yarıyor.

Blokzinciri teknolojisi lojistik ve dağıtım süreçlerinde bulunan orijinal ürünlerin taranması ve takibinde de devreye girmekte. Mesela bir şarap üreticisi Crypto Anchor Verifier kullanarak elinden dağıtıma çıkacak özel üretim şarapları kayda alabilir. Şarap koleksiyonerleri şarap ellerine geçtiğinde tarama işlemi yaparak, ürünün gerçek veya sahte olduğunu anlayabilecekler. Benzer şekilde ilaç üreticileri de ürünlerini bu sistem aracılığı ile kaydederek, ilaçların gittikleri yere kadar arada sahteleri ile değiştirilmediğine emin olabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.