btbilgi

Uygulama geliştiricileri için her şey güllük gülistanlık değil. Geleneksel yöntemlerle ve araçlarla çalışan geliştiriciler, çoğunlukla kendilerini uzun bir kodlama, kontrol, düzeltme ve onay sürecinin içinde buluyorlar. Çokça zaman, emek ve para harcanan bu sürecin sonunda, bir sürü şeyin yolunda gitmemesi ihtimali de var. Kopenhag kökenli Uizard isimli startup ise, bu sürecin biraz daha kolaylaşması için bir çözüm getirmiş durumda.

Peçeteye çizdiğiniz bir uygulama taslağını tarayıp, size kod olarak baştan yaratabilecek bir sisteme ne derdiniz? Uizard tasarımcıların ve geliştiricilerin işlerini kolaylaştırıp, karmaşık mobil uygulamaların bile daha hızlı oluşturulmasını sağlamak için kurulmuş. Böylece programlama kadar yaratıcılık kısmına da zaman ayırılabilecek. Ayrıca bir fikrin ortaya çıkışından bir ürüne dönüştürülme süreci de epey kısalabilir.

Uizard’ın sisteminde ister kalem kağıtla, isterseniz de dijital şekilde çizdiğiniz uygulama tasarımları aktarılabiliyor. Bu tasarımlar firmanın geliştirdiği Sketch isimli yazılıma koyuluyor ve analiz ediliyor. Burada firmanın geliştirdiği makine görüşü ve makine öğrenme altyapıları devreye girmekte. Sketch yazılımı aslında, bilgisayarlara insanların kullanmak istediği grafik arayüzleri yaratma becerisi kazandırmak üzerine bir proje. Geliştirilen derin öğrenme algoritmaları sayesinde çizimden direk kod üretmek mümkün olabiliyor. Sketch iOS, Android ve web bazlı uygulama geliştirme programları için kod üretebilmekte. Çizimden kod dönüştürmedeki başarım oranının ise şimdilik yüzde 77 civarında olduğu açıklanmış.

Firma bu projesi ile New York çıkışlı LDV Capital ve yatırım ortakları ByFounders, The Nordic Web Ventures, 7percent Ventures, New York Venture Partners, melek yatırımcılar Peter Stern, Philipp Moehring ve AngelList’den Andy Chung tarafından 800 bin dolarlık tohum fonu almayı başarmış. Bu yatırım Uizard’ın Haziran 2017’de gösterdikleri ilk yazılım örneği olan “pix2code” sayesinde gelmiş. Alınan fon sayesinde firma şimdi algoritmaları güçlendirerek, görselden kod dönüşüm başarımını yükseltmeye uğraşmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.