btbilgi

İşlemci üreticisi MediaTek uygun maliyet, yüksek performans ve enerji verimliliğini biraraya getiren Helio çipset serisinin en yeni modeli olan Helio P22’yi tanıttı. Helio P22 orta segmentteki mobil cihazlara, yüksek fiyat etiketli premium akıllı telefonlarda görülen bazı özellikleri sunmak için geliştirilmiş. P22 firmanın daha önce tanıttığı P60, P23 ve P30 çipsetleriyle beraberce 12 nm işlemcilerin ilk kez orta segment akıllı telefonlarda kullanılabilmesine olanak sağlayan bir seri oluşturmakta.

Android akıllı telefonlar için TSMC 12nm FinFET teknolojisiyle üretilen MediaTek Helio P22, MediaTek’in CorePilot teknolojiyle yüksek performans ve gelişmiş enerji yönetimi vaat ediyor. Çipsette kullanılan 8 çekirdekli Arm Cortex A53 işlemciler 2.0 GHz’a kadar hıza çıkıyor. Bu işlemciler sürdürülebilir yüksek CPU performansı ve düşük enerji tüketimi vermekte. Çipset ayrıca 650 MHz hızındaki IMG PowerVR GE8320 GPU (grafik işlemcisi) barındırmakta; 6GB’a kadar kapsasite veren LPDDR3/LPDDR4x bellek modülleri kullanılabilmekte.

Helio P22 yapay zeka deneyimi, yüksek kalitede fotoğraf çekimi, üst düzey bağlantı gücü gibi özellikleri uygun bir fiyatla cihazlara kazandırabilecek. Kullanılan yapay zeka uygulamaları arasında yüz tanıma (Face ID), akıllı fotoğraf albümü ve hem tek, hem de çift kamera için çekim alanı derinliği (Single-Cam/Dual-Cam Bokeh) gibi özellikler bulunmakta. Çipset 30 FPS hızda 13 + 8 megapiksel çift kamera desteği verebiliyor. Buna ek olarak 20:9 HD+ (1600 x 720) ekran desteği de dahil edilmiş.

Orta segmente VoLTE/ViLTE destekli çift 4G SIM kart özelliği sunan 4G LTE WorldMode modem ve TAS 2.0 akıllı anten teknolojisi sayesinde, cihazlar Cat-7 veya Cat-4 (DL) hızlarını düşük güç tüketimi ile verebilecek. Ek olarak desteklenen yeni Bluetooth 5 altyapısı 2 kat hız ve 4 kat kullanım mesafesine kadar performans artışı sağlayabiliyor. Seri üretim sürecinde olan Helio P22’nin, 2018 yılı ikinci yarısı itibarıyla tüketiciye ulaşacak ürünlerde yer almaya başlaması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.