btbilgi

Sene başında ortaya çıkan AMD ve Intel güvenlik açıkları epey can sıkmıştı. ‘Meltdown’ ve ‘Spectre’ ismindeki bu önemli işlemci açıkları her ne kadar yamalarla kapatılmaya çalışıldıysa da, dünya çapında bilgisayarlarda yavaşlama gibi yan etkilere de sahip oldu. Ama anlaşılan modern işlemci mimarileri tahminlerden daha fazla soruna sahip. Bu sefer Google ve Microsoft ortak bir açıklama yaparak, ‘Speculative Store Bypass’ (variant 4) adı verilen yeni bir işlemci güvenlik açığı bulduklarını duyurdular.

Bu seferki açığın bir önceki Spectre açığına benzer şekilde çalıştığı ve onun bir varyantı olduğu bilgisi veriliyor. Her ne kadar daha önce Spectre için web browser’larına üretilen yamalar bu açığı da kapatıyor olsa bile, benzer bir yan etki burada da geçerli. Uzmanlar aynı önceki açıklarda olduğu gibi, bu açıkların yamalarının da modern işlemciler kullanan bilgisayarları yavaşlatabileceğini öne sürüyorlar. Intel’in güvenlik şefi Leslie Culbertson sunucu ve istemci PC’lerde yaptıkları ‘SYSmark 2014 SE’ ve ‘SPEC integer rate’ testlerinde, bilgisayar performansında yüzde 2 ile 8 arası düşüş farkedildiğini açıklamış.

Yeni işlemci güvenlik açığı her ne kadar son kullanıcıları çok büyük ölçüde etkilemese bile, sistem yöneticilerinin dikkati bu konuda. Her ne kadar yeni açığın önceki Spectre ve Meltdown kadar tehlikeli olmadığı söylense bile, özellikle geniş ölçekli sunucu sistemlerinin yönetcileri performans veya güvenlik arasında bir seçim yapmak zorunda kalabilirler. Microsoft açığın bu varyantını 2017’nin Kasım ayında keşfettiğini ve endüstriyel iş ortaklarının hepsine bilgi verdiğini açıklıyor. Ayrıca Intel ve AMD ile birlikte bilgisayar sistemlerindeki performans düşüş oranlarını tam olarak belirlemek için çalışmalar yaptıkları da belirtilmiş.

Bir diğer büyük işlemci üretici olan ARM ise, yaptığı resmi açıklama ile işlemcilerinin çok büyük bir kısmının bu yeni açıktan etkilenmediğini aktarmakta. Firma kurulalı yaklaşık 30 sene olmuş ve bu dönem içine 120 milyar ARM çipseti satılmış. Apple’ın kullandığı mobil işlemcilerin büyük kısmı firmanın işlemci mimarilerine dayanmakta. Spectre açığı ortaya çıktığında, ARM CEO’su Simon Segars ürettikleri 120 milyar işlemciden sadece 6 milyar kadarının etkilendiğini açıklamıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.