btbilgi

Türkiye’nin en büyük veri merkezi, Türk Telekom tarafından İstanbul Esenyurt’da açıldı. Esenyurt Veri Merkezi 130 milyon TL’lik yatırım ile, toplam 27 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilmiş durumda. 10 bin 400 metrekare beyaz alan büyüklüğü ve uluslararası standartlara uyumluluğu sayesinde, Türkiye’nin en büyük DDOS koruma altyapısı ile veri merkezleri arasında en güvenlisi olma özelliğini de taşıdığı belirtildi.

Esenyurt Veri Merkezi’nin 3 farklı noktadan fiber yedekli erişim ile kesintisiz hizmet sağlaması amaçlanmış. Türk Telekom yeni merkezi ile kurumsal müşterilerine sunduğu veri saklama, bulut ve yönetilebilir güvenlik hizmetlerini genişleterek sadece Türkiye’nin değil bölgenin veri merkezi üssü olmayı hedeflemekte. Burada sunucu barındırma, sunucu kiralama, sanal sunucu, depolama, yük dengeleme, bulut tabanlı yedekleme ve replikasyon hizmetleri, veri merkezi internet erişimi, müşteri yönetim ofisi, siber güvenlik hizmetleri gibi pek çok hizmeti bir arada sunabilecek.

Türkiye’nin en büyük veri merkezi Türk Telekom’danEsenyurt Veri Merkezi hakkında bilgi veren Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, özellikle sağlık ve finans gibi kritik verileri yöneten kurumlar için verilerin yurt dışına çıkarılmamasının kritik önem taşıdığını ifade ediyor: “Türk Telekom olarak, bölgedeki tüm ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve yüksek güvenlik standartlarında benzersiz bir erişim kalitesi sunan bir veri merkezi kurduk. Bu sayede ülkemizden çıkıp yurt dışında saklanan verinin yurt içinde saklanarak ülkemizde kalmasını sağlamayı amaçlıyoruz.”

Merkezin lokasyonu kolay ulaşım, kesintisiz güç temini ve fiziksel risklere uzaklık kriterleri göz önünde bulundurularak seçilmiş. Özellikle olası risk faktörlerini en aza indirmek amacıyla, 1’inci derece deprem bölgesi dışında yer almasına dikkat edilmiş. Tesis 22 odadan oluşmakta, her odada 203 kabinet bulunuyor. Toplam kabinet sayısının ise 4 bin 466 olacağı aktarılmakta. Çevreye uyumlu yeşil bina özelliğine de sahip olan merkez için, Türk Telekom uluslararası standartlarda yeterlilik belgesi olan ‘Tier3 Dizayn Belgesi’ almış. 262 bin kilometrelik güçlü fiber altyapısıyla ülkenin iletişim ağının ana omurgasını oluşturan firma, 42 milyonu aşan aboneye hızlı ve kesintisiz iletişim sağlamanın yanı sıra, veri işleme ve depolama konularında da öncü olma vizyonunu taşımakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.