btbilgi

“Yılın Seçilmiş Ürünü” (YSÜ) programı Türkiye’de 3’üncü kez gerçekleştirilmekte. Bu yarışmada kazanan ürünler tüketicilerin oylarıyla belirleniyor. 2018 seçmeleri için başvuruların devam ettiği program dahilinde, araştırma firması Nielsen bu yarışma kapsamında bir çalışma gerçekleştirmiş ve Türk tüketiciler ile ilgili bazı verilere ulaşmış. Araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Samsun, Malatya, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum olmak üzere 12 ilde 4 bin 53 tüketiciyle yüz yüze yapılmış.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk tüketicilerin yüzde 57’si piyasaya çıkan yeni ürünleri denemeye sıcak bakıyor. Yaş grubu demografiğine bakıldığında, 25-34 yaş grubu tüketiciler yeni ürünleri denemeye en açık olan kesim. 45-55 yaş grubundaki tüketicilerin yeni ürünleri denemekte diğer yaş gruplarına göre daha isteksiz olduğu ortaya çıkmış.

Türk tüketiciler “Yılın Seçilmiş Ürünü” logosuna sahip bir ürünü, yüzde 53 oranla satın almaya hazır. Araştırmada yeni ürünler hakkında farkındalık yaratmada en büyük rolü medyanın oynadığı ortaya çıkartılmış. Sosyal medya ve marka web siteleri de genelgeçer medyanın ardından tüketici farkındalığını etkileyen diğer kaynaklar.

Tüketicilerin yarısından fazlası yeni ürünleri denemeyi tercih etse de, ürünün fiyatının uygun olması, arkadaş ve iş çevresindeki bireylerin yönlendirmeleri, yeni ürünleri deneme isteği gibi dinamikler satın alma kararını etkiliyor. Araştırma kadın tüketicilerin erkeklere kıyasla, “yeni” etiketli bir ürün satın almaya daha eğilimli olduğunu da ortaya koyuyor. Ürün memnuniyeti AB grubu tüketicilerde kilit önem taşırken, memnun kalabilecekleri yeni bir ürün için daha fazla ödeme yapabileceklerini belirtiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.