btbilgi

Gezegenimizi kirleten en büyük sektörlerin başında enerji ve lojistik gelmekte. Fakat turizm sektörü de bu konuda en suçlulardan biri. Şimdiye kadar bu sektörün yarattığı küresel karbon emisyon rakamlarının, en büyük tehditi oluşturan diğer sektörlerle yarışamayacak seviyede olduğu zannediliyordu. Yeni bir araştırma ise bu durumun pek de öyle olmadığını söylüyor.

Avusturalya’daki Sydney Üniversitesi araştırmacıları sadece ulaşım sektörünün değil, ona direk bağlı turizm sektörünün de kirlilik raporunu çıkartmışlar. Dünya çapında her gün gerçekleştirilen 100 bin uçuş yüksek atmosfere direk şekilde karbon emisyonu salıyor. Uçakların yarattığı kirliliğin üzerine, turizme çalışan otel ve restoran zincirlerinin de etkisi bu çalışmada incelenmiş. Tüm verinin 1 milyar veri biriminden fazla bir yığın oluşturduğu belirtilmekte.

Bu geniş çaplı araştırmanın raporunda, şimdiye kadar turizm sektörü için karbon emisyon miktarlarının yıllık 1-2 gigaton kadar olduğunu aktarıyor. Fakat yeni araştırmada bu rakamın aslında yıllık 4,5 gigatona yakın olduğu açıklanmış. Bu rakam tüm dünya çapında yıllık üretilen karbon emisyon toplamının yüzde 8’i ediyor. Turizm sektörü açısından gezegene en büyük zararı veren ülke ABD olarak saptanmış. Onu sırası ile Çin, Almanya ve Hindistan takip ediyor. Sektörün yarattığı karbon emisyonlarının büyük kısmı ülke içi veya iç uçuşlardan kaynaklanmakta. Uzmanlar iş amaçlı uçuş ve seyahatlerin, sadece turizm amaçlı seyahatlerden ayırt edilmesinin mümkün olmadığını düşünmekte; bu durumun da sektörel tehditi büyüttüğüne inanmaktalar.

Araştırma raporunda uluslararası uçuşların ve ona bağlı turizm harcamalarının yıllık yüzde 3 ile 5 oranında artmakta olduğu da yazılmış. Bu oranın uluslararası ticaret büyüme oranlarından fazla olduğu da, aktarılan dikkat çekici bilgilerden biri. Bu büyümenin en fazla ada ülkeleri ve Çin ile Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde görüldüğü de ekleniyor. Gelişmiş ülkelerden yola çıkan zengin yolcuların en çok tercih etmekte olduğu destinasyonların, egzotik ortama sahip olan yerler olduğu ifade edilmiş. Dünya Turizm Organizasyonu’nun (World Tourism Organisation) verdiği bilgiye göre, turizm sektörü küresel her 10 işin (direk ve endirek) birini kapsıyor. Ayrıca sektör dünya çapında tüm ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarının (GDP) yüzde 10’unu oluşturmakta.

‘Nature Climate Journal’ isimli jurnalde yayımlanan bilimsel makale, turizmin küresel ayak izini ortaya çıkartan en kapsamlı çalışma olarak kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.