btbilgi

Dünyanın lider elektrikli otomobil firmalarından Tesla, uzun süredir SUV türündeki aracı Model X’in ne yüksek güvenilirlik seviyeleri ile övünmekte. 2017’nin yazında Tesla Model X, ABD Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Kurumu (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) tarafından “tüm kategorilerde 5 yıldız almış tek SUV araç” seçilmişti. Araç kurumun düzenli şekilde yaptığı otomobil testlerinde, kaza durumunda yolcuların yaralanma ihtimali en düşük araç olarak saptanmış.

Bu haber çıktığı zaman Tesla Model X için yapılan kaza testlerinin videoları da sunulmuştu. NHTSA kurumu Model X’in yüzde 9,30 oranında yuvarlanma direnci olduğunu ve dinamik testinde bir türlü devrilmediğini açklamıştı. Tesla firmasının kendisi de dahili testlerinde aracı bir türlü deviremediğini söylemekteydi. Ama firmanın kaza testlerinden alınan ve Tesla tarafından resmi bir Tweet’de gösterilen aşağıdaki şu video şimdiye kadar hiç yayınlanmamış.

Her ne kadar Tesla firması bu devrilme testleri sırasında Model X araçların ulaştığı yanal hızı açıklamamış olsa da, aracın bu alanda ne kadar başarılı olduğu gözle bile görülebiliyor. Tesla Model X’in düşük yuvarlanma oranına sebep olan şeyin, tasarımından daha çok aracın tabanında bulunan çok ağır batarya paketi olduğu belirtilmekte. Bu batarya paketi aracın en ağır tekil parçalarından biri oluşturmakta. Bulunduğu lokasyon yüzünden de aracın ağırlık merkezini yere çok yakın hale getirmekte. Yere yakın ağırlık merkezine sahip araç, bu yüzden kolay kolay ters dönmüyor.

Tesla bu testleri daha önce sedan sınıfındaki elektrikli otomobili olan Model S ile de gerçekleştirmişti. Orada da başarılı sonuçlar alındığı rapor edilmekte. Şimdi firma aynı başarıyı en yeni aracı Model 3 ile tekrarlamak istiyor. Model 3’ün de benzer güvenlik, çarpma, kaza, devrilme ve yuvarlanma testlerinden geçmekte olduğu Electrek sitesi tarafından aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.