btbilgi

Samsung’un meraklıları tarafından heyecanla beklenen amiral gemisi Galaxy Note 9 ile ilgili ilk söylentiler Mart ayında çıkmıştı. Bu söylentilere göre yeni telefon Temmuz ayında tanıtılacak ve Ağustos ayında da piyasaya sürülecekti. Ama bazı kaynaklar firmanın Galaxy S9 satışlarından memnun olmadığını ve bu yüzden Note 9 üretimini öne çektiğini söylüyor. Bu kaynaklara göre Galaxy Note 9 modeli tahminlerden daha önce piyasada olabilir. Tam tarih belli değil belki, ama bu telefonla Samsung’un dijital akıllı asistanı Bixby 2.0 versiyonunun geleceği kesin gibi.

Haber Samsung’un yapay zeka departmanının yöneticisi Gray G.Lee tarafından, Korea Herald gazetesine verilen bir söyleşide açıklanmış. Lee uygulamanın ikinci sürümü ile ilgili ayrıntı teknik bilgi vermemiş. Fakat yeni Bixby sürümünün öncekine göre daha başarılı doğal dil işleme becerisine, gelişmiş ses temizleme özelliğine ve daha hızlı işlem zamanlarına sahip olacağı belirtilmiş durumda. Yani Samsung’un dijital asistanı artık sabit sesli komutların ötesinde normal konuşma biçimindeki komutları da anlayabilecek. Ve bunu arka planda gürültü olan ortamlarda bile rahatlıkla yapabilecek.

2017’nin Ekim ayında Bixby için yeni sürümün derin linkleme ve çoklu kullanıcı tanıma gibi özelliklere sahip olacağı da söylenmişti. Samsung ikinci nesil dijital asistana bu becerileri, 2016’da satın aldığı Viv Labs şirketi üzerinden erişecek. Viv daha önce Apple’ın dijital asistanı Siri üzerine çalışmış olan ekibin üyeleri tarafından kurulmuştu.

Samsung bu sürümle birlikte daha geniş bir vizyonunu da devreye almayı planlıyor. Firma 2020 yılına kadar bilgisayarlardan akıllı telefonlara, buzdolaplarından TV setlerine kadar her türlü tüketici ürününe Bixby altyapısını entegre etmeyi hedefliyor. Bu da yakaşık 14 milyon cihazın dijital asistana kavuşması anlamına gelmekte. Firma bu alanda Amazon’un Alexa’sına, Apple’ın Siri’sine ve Google’ın Assistant’ına rakip. Tüm bu teknoloji devlerinin yaptığı gibi, Samsung da evlerde kullanılacak bir akıllı hoparlör ürünü üzerinde çalışmaya devam etmekte deniliyor. Bu ürünün de 2018’in ikinci yarısında piyasaya çıkma ihtimali var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.