btbilgi

Teknoloji ve dijitalleşme hayatı bir çok açıdan kolaylaştırıyor. Fakat elektronik cihazlara ve internete olan gittikçe artan bağımlılığımız banka hesaplarından kişisel sağlık verilerine, trafik güvenliğinden şirket sırlarına kadar hayatımızdaki birçok önemli şeyi tehdit etmekte. Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG’nin gerçekleştirdiği “Bireysel Siber Farkındalık Araştırması”, içlerinde fidye yazılımları da olan bu tehditlerle ilgili bazı verileri ele alıyor.

Ocak 2018’de yayımlanan ‘Google Tüketici Barometresi’ yeni teknolojilerin risklerden daha fazla fırsat yarattığına inananların oranını yüzde 70 olarak saptamış. Bu inanışa rağmen siber suçların yaratacağı küresel zararın, 2021 yılına kadar 6 trilyon dolara ulaşacağı da öngörülmekte. Fidye yazılımları da bu ciddi suçlardan en önemlilerinden biri. KPMG’nin raporun göre Türkiye, siber suçluların en kolay para kazandıkları yöntemlerden olan fidye yazılımları saldırısına uğrayan Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada.

Raporun Türkiye ile ilgili dikkat çekici bazı bilgileri şu şekilde sıralanmış:

  • Hootsuite Dijital Raporu 2018 verilerine göre Ocak 2018 itibariyle Türkiye’de internet penetrasyonu yüzde 67 ile dünya ortalaması olan yüzde 53’ün üzerinde.
  • Ocak 2017-Ocak 2018 arasında internet kullanıcılarının sayısında yüzde 13 artış var.
  • GSMA Intelligence Q4 2017 ve Google Tüketici Barometresi’ne göre ülke nüfusuna oranla Türkiye’de mobil bağlanabilirlik yüzde 90 ve dünya ortalaması da yüzde 112.
  • 16-64 yaş internet kullanıcıları arasında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de ortalama günlük internet kullanım süresi 7 saat 9 dakika. Bunun 3 saat 24 dakikası ise mobil internet kullanımı (Global Web Index, Q2&Q3 2017).

Rapordaki siber güvenlikle ilgili bilgilerin en önemlileri de şu şekilde:

  • Saldırganlar başarılı bir siber saldırı sonucu girdikleri hedef sistemde 299 gün aralıksız erişimi sürdürüyor.
  • İstatistiklere göre internet kullanıcılarına yönelik saldırıların yüzde 91’i oltalama (phishing) e-postaları üzerinden gerçekleştiriliyor.
  • Trend Micro’nun 2017 Güvenlik Raporu’na göre, 2016’dan 2017’ye kadar yeni nesil fidye yazılımlarında yüzde 32’lik bir artış oldu.
  • 2016 yılında fidye yazılım saldırısına maruz kalan ülkeler arasında Avrupa’da ilk sırada Türkiye var.
  • Avrupa ülkelerinin toplam fidye yazılım saldırısına uğrama yüzdesi küresel rakamın yüzde 23,65’ini oluşturuyor. Türkiye yüzde 15,85’lik oranla, Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada. Dünyada ise altıncı sırada.
  • Fidye yazılım saldırılarının yüzde 94’ü e-posta üzerinden gerçekleşmiş ve 2017 çapında tüm dünyada 5 milyar dolara yakın maddi kayıp yaşanmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.