btbilgi

2018 biterken Çin’in kuzeyindeki Caofeidian şehrinin dev ticari limanında çok önemli bir değişimin sonuna gelinmiş olacak. Bu ticari liman yıl sonuna kadar tam otonom sisteme geçip, insan nüfusunu minimuma indirmeyi hedefliyor. Projeyi üstlenen ABD-Çin ortaklığı TuSimple, limandaki tüm çekici ve taşıyıcı kamyonları otonom araçlarla değiştiriyor. Bir başka teknoloji firması ise vinçlerin otomasyonu üzerinde çalışmakta. Tüm araçlar merkezi bir kontrol sistemi tarafından yönetilecek.

Caofeidian ticari liman tesisleri her yıl 300 bin standart konteynerlik işlem yapabilmekte. TEU (twenty-foot equivalent unit) olarak ifade edilen her konteyner 2,43 metre genişliğe, 2,59 metre yüksekliğe ve 6,06 metre uzunluğa sahip. Her ne kadar 300 bin konteyner ünitesi bir katedral yapmaya yetecek miktarda olsa da, Caofeidian limanı Çin’in en büyüğü değil. Örnek olarak Şangay ticari limanı 2017’de 40 milyon konteyner işlem gerçekleştirmiş. Ama liman büyüdükçe otonom sistemlerin bir seferde devreye sokulması da zorlaşıyor. Caofeidian o yüzden özellikle seçilmiş.

Otonom konteyner taşıyıcı araçlar daha önce Hollanda’nın Rotterdam ve yine Çin’in Yangshan ile Qingdao limanlarında da test edilmişti. Ama Caofeidian’ın farklı tüm yükleme, indirme, bindirme ve tşıma görevlerinin otomatize edilecek olması. Buradaki araçları geliştiren TuSimple’ın iş ortakları arasında, yapay zeka ve otonom teknolojilerle çok yakından ilgilenen teknoloji devi Nvidia da bulunmakta.

Otonom araçların görüş altyapısı genelde kullanılan LIDAR (lazerle üç boyutlu çevre tarama) sistemi yerine, çok yönlü bir kamera matrikisine dayanıyor. Araçlarda öne, arkaya bakan stereo kameralar ve geniş açılı 10 adet kamera beraber çalışıyorlar. Her saniye her kameradan 30 kare görüntü geliyor, ayrıca bir milimetre dalga radarı da çevresel veri topluyor. Hep beraber toplanan veriler aracın yapay zekası tarafından işlenerek, “God’s View” denilen her yöne 360 derecelik görüş sistemini oluşturuyor. Bu da yine yapay zeka tarafından işlemleri gerçekleştirmek için kullanılıyor. Araçların 30 metreye kadar görüş ve nesne tanıma kapasitesi olduğu aktarılmakta.

TuSimple’ın kamera bazlı otonom araç çözümünün 20 bin dolar civarında olduğu ve bu yüzden de büyük çaplı operasyonlar için pahalı çözümlere göre avantajlı olduğu da belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.