btbilgi

Dünya üzerindeki en büyük işlemci üreticilerinden Intel bir süredir 10 nanometre teknolojisine sahip ürünlerden bahsetmekte. Cannon Lake serisi olarak bilinen bu işlemciler, ilk duyurulduklarında 2015’in sonunda seri üretime gireceklerdi. Fakat gerek son yıllarda şirketin yaşadığı finansal sıkıntılar, gerek rekabetin yükselmesi, gerekse de 10nm üretiminden istenilen verim alınamamasından dolayı bu hedef gerçekleşmedi.

Intel daha önce 10nm teknolojili işlemcilerin seri üretimine 2019’da geçileceğini açıklamıştı. Fakat son verilen bilgiye göre, Cannon Lake serisi işlemciler Çinli bir müşteriye az miktarda da olsa gönderilmeye başlanmış durumda. Bu müşteri Lenovo ve Core i3-8121U kodlu işlemcinin ilk kullanılacağı ürün de firmanın IdeaPad 330 dizüstü bilgisayarı olacak.

Çinli bilgisayar satıcılarının sitelerinde görülmeye başlanan Lenovo IdeaPad 330 bu yeni Intel işlemci dışında, bir de AMD R5 GPU bulundurmakta. Yeni işlemci aynı Kaby Lake-R, Kaby Lake-G ve Coffee Lake serileri gibi 8’inci Nesil özelliklere sahip. Dizüstü bilgisayarın ne zaman piyasada olacağı belli değil, ama liste fiyatına bakılırsa Çin’de 500 dolar civarında satışa çıkacak.

Firmanın işlemci ile ilgili açtığı resmi sayfasında teknik bilgiler verilmekte. Core i3-8121U işlemci 15W’lık bir Cannon Lake serisi ürün. Çift çekirdeğe, 2,2 GHz standart hıza, 3,2 GHz’lik Turbo Boost hızına, 4 MB’lık Level 3 önbelleğe sahip. İşlemci DDR4’ün düşük güç kullanan LPDDR4 ve LPDDR4X tipteki bellek modülleri ile uyumlu çalışıyor. Maksimum teorik bellek veriyolu hızı ise 34,1 GB/saniye’den 41,6 GB/saniye’Ye yükseltilmiş. İşlemci 16 adet PCIe slotunu destekleyebiliyor ama bir dahili GPU’ya (grafik işlemci) sahip değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.