btbilgi

Modern çağın çocukları günlerinin önemli bir kısmını elektronik cihazlar ve bilgisayarlar başında, internette ve sosyal ağlarda geçiriyorlar. Ailemizi internet üzerinden gelebilecek tehditlere karşı korumak, son yıllardaki karmaşık siber saldırıları düşününce gittikçe daha zor hale gelmekte. Antivirüs firması Eset, ‘Safer Kids Online’ isimli sitesinde bu konuda bazı bilgilere yer vermiş. Sitede ebeveynlerin internet dünyası ve çocukları hakkında en büyük endişeleri şu şekilde listelenmiş:

  • Yüzde 80 oranla, yetişkinlee yönelik içerikli web sitelerine girmeleri,
  • Yüzde 61 oranla, çocukların mobil cihazlar ve bilgisayarlarla çok fazla vakit geçiriyor olmaları,
  • Yüzde 60 oranla, uygunsuz mobil uygulamalarla karşılaşmaları,
  • Yüzde 59 oranla, siber zorbalığa maruz kalmaları.

Sitede ayrıca çocukların online ortamlardaki güvenliklerini sağlamak için ebeveynlere bazı ipuçları sunulmakta.

Çocuklar ile sürekli iletişim

Diyalog, özellikle konu sosyal ağlar olduğunda, çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmanın en önemli unsurlarından biridir. Çocuklarınızın kararınıza güvenmesini ve tavsiyelerinize uymasını istiyorsanız, kanalları ve zihninizi sorulara ve tartışmaya açık tutmak çok önemlidir. Siber zorbalık ve bunun önlenmesi buna iyi bir örnektir. Kızınıza veya oğlunuza, bu tür bir davranışla karşılaştıkları takdirde doğrudan onları ilgilendirmese bile (nerede olduğuna bağlı olarak) size, öğretmenine veya eğitmenine hemen haber vermeleri gerektiğini açıkça belirtin. Elinizdeki tek kanıt olduğundan zorbalık mesajını sakın silmeyin.

Ebeveyn kontrollü güvenlik yazılımı

Çocuklarınızın yaşına bağlı olarak ebeveyn kontrolü yazılımından ve özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu türden yazılımlar, engelleyeceğiniz web sitelerinin listesini oluşturmanıza ve ayrıca çocuğunuzun çevrimiçi olarak harcayabileceği zaman ve saat miktarını kısıtlamanıza olanak tanır. Diğer yandan, çocuklar da söz hakkına sahip olmalıdır.

Parola ve iki aşamalı onay

Çocukların web sitelerine kayıt olurken “Parola” veya “12345” gibi tahmin edilmesi kolay seçenekleri kullanmadıklarından emin olun. Şifre en az 10 karakter uzunluğunda olmalı, büyük ve küçük harf, sayı ve # veya @ gibi özel bir sembol içermelidir. Parolalarını hiç kimseye, hatta en iyi arkadaşlarına bile vermemelerini hatırlatmayı da unutmayın. Ayrıca çocuklarınızın Facebook, Twitter veya diğer popüler sosyal ağlara bağlanırken güvenlik ayarlarında sunulan iki faktörlü onaylamayı kullanmalarını sağlayın.

Çocuklarınızla internet üzerinde beraber vakit geçirin

Çevrimiçi olarak çocuklarınızla vakit geçirin ve bu şekilde onların en sevdiği web adreslerini görebilme imkanını elde edin. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun sosyal ağları kullanmalarını tavsiye edin. Zor olacaktır ama acil durumlar için e-postalarına veya diğer hesaplarına erişebilme hakkını isteyin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.