btbilgi

Güney Kore’li teknoloji devi Samsung, kendi akıllı telefon çipsetlerini kendi üreten az miktarda firmadan biri. Telefon üreticilerinin çoğu bu alandaki dünya devi olan ABD kökenli Qualcomm’un Snapdragon serisi çipsetlerini tercih ediyorlar. Fakat ZTE ve Huawei gibi Çinli firmalar bu ara ABD’de istihbarat kurumları tarafından pek sevilmiyor ve sorunlar yaşıyorlar. En son ZTE’ye uygulanan 7 yıllık teknoloji ithal yasağı yüzünden firma Qualcomm’dan işlemci alamayabilir. İşte Samsung tam da burada devreye girip, kendi ürettiği Exynos çipsetlerini geniş çapta satmaya hazırlanıyor.

Reuters’in verdiği bilgiye göre Samsung çeşitli akıllı telefon üreticileri ile görüşmeler halinde. Bunu Samsung’un System LSI bölümünün müdürü Inyup Kang açıklamış. Kang henüz ZTE veya başka üreticilerle imzalanmış bir anlaşmaları olmadığını, fakat 2019’un ilk yarısında yeni bir Exynos çipset müşterisi duyurmayı planladıklarını aktarmış.

Her ne kadar Samsung 2017’de dünyanın en büyük çipset üreticisi ünvanını ele geçirmiş olsa da, bu üretimin büyük kısmı bellek ve depolama ürünleri üzerine. Exynos markasındaki işlemci ve çipsetleri hızla genişlese de, henüz Qualcomm veya Apple ile rekabet edecek büyüklükte değil. Bu yüzden de ZTE ve benzeri Çinli firmaların ABD ile yaşamakta oldukları ticari sıkıntıları fırsat bilip, onları kendi müşteri yelpazesine eklemek istiyor. Samsung System LSI bölümünün 2017’de çipset satışlarında yüzde 27 büyüdüğü bilgisi de ayrıca verilmekte.

Halen Exynos çipsetlerini Samsung dışında kullanan tek akıllı telefon üreticisi Meizu Technology. 2018’in Ocak ayında piyasaya çıkmış Meizu M6S modeli cihazda Exynos çipset kullanıldığı biliniyor. Geçmişte Lenovo da bazı cihazlarında bu çipsetleri kullanmıştı. Samsung’un bu pazardaki ana rakibi Qualcomm dışında, Huawei firması da kendi Kirin serisi çipsetlerini üretip satmaya devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.