btbilgi

Microsoft’un elektronik beyaz tahta alanındaki ilk denemesi olan Surface Hub 2016 yılında piyasaya sürülmüştü. Yüksek fiyatı, yetersiz desteği ve pazarlama eksikliği yüzünden üreün çok popüler olmadı. Her ne kadar Microsoft tahtanın 5 bin firmada aktif şekilde kullanılmakta olduğunu söylese de, satış rakamları asla açıklanmadı. Gerçi bundan pek de etkilenmeyen firma, 2019’da yeni model olan Surface Hub 2 modelini sunmaya hazırlanıyor.

Orijinal Surface Hub uzaktan ortak doküman kullanımından, video konferans gerçekleştirmeye kadar çok becerisi olan bir üründü. Cihaz özünde Windows 10 çalıştıran kocaman bir dokunmatik ekran sayılabilir. Yeni Surface Hub 2 de benzer şekilde Windows 10 kullanıyor, 4K çözünürlüğe sahip ve 50,5 inç’lik ekranın kenar çerçeveleri minimum hale getirilmiş. Modern geniş ekran TV ve monitörlerin 16×9 oranına uymayarak 3×2 ekran oranına sahip ve öncekinden farklı şekilde dikey formda da kullanılabilmekte.

Surface Hub 2 cihazını bir şovaleye oturtabilirsiniz, duvara tekli veya ikili asabilirsiniz, tekerlekli bir ayağa bağlayabilirsiniz. Ama en etkileyici yanı, birden fazla ekranı senkron çalıştırma işlevi var. Yani ekranları yanyana koyarak dev bir interaktif, dokunmatik ekran yaratabilirsiniz. Kullanıcılar cihazın üzerindeki parmak izi sensörünü kullanarak Microsoft hesaplarına giriş yapıyorlar. Bu sayede herkes dosyalarına, resimlerine ve verilerine kolayca ulaşabiliyor. Ayrıca bu şekilde kullanıcılar hesaplarına gelen video konferans çağrılarını da kabul edebiliyorlar.

Şirket resmi tanıtımında cihazın amacını şöyle anlatıyor: “Takım çalışması şirketler ve onların can damarı olan çalışanlar için her zamankinden daha önemli hale geldi. Çalışanlar günlük zamanlarının yaklaşık yüzde 50’sini ortak projelerde geçiriyorlar. Grup dışı bireysel işlerin ise günlük zamanın yüzde 20 kadarını kapladığını saptadık. İşte Microsoft bu yüzden Surfece Hub 2 ürününü şimdi tanıtıyor. Bu cihaz insanları harekete geçirmek için baştan tekrar tasarlandı. Koltuklarınızdan kalkın, yaratıcılığınız ortaya çıkartın ve hangi lokasyonda olursanız olun, dinamik şekilde bir ekip olarak çalışın.”

Microsoft’un yeni elektronik beyaz tahtası: Surface Hub 2Microsoft cihazla ilgili fazla teknik ayrıntı vermemiş. Fakat 2018 içinde seçili müşterilerle alan testleri yapılacağı ve 2019’da da henüz belirlenmemiş bir zamanda piyasaya sürüleceği bilgisi veriliyor. Fiyat konusunda bilginin ise yakında açıklanacağı aktarılmış. İlk model olan Surface Hub’ın 8 bin 999 dolara ve rakip ürün olan Google’ın Jamboard’ının 5 bin dolara satıldığını hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.