btbilgi

Geçtiğimiz yıl fidye yazılımlarının (ransomware) etkileri tüm dünyada çok ağır oldu. Son birkaç yıldır etkisini göstermekte olan bu tehdit, her sene şekil değiştirerek ve gelişerek problem çıkartmaya devam ediyor. Zyxel markasının siber güvenlik birimi OneSecurity’nin araştırmasına göre, 2017’de her gün  ortalama 360 bin zararlı dosya tespit edilmiş. Wannacry, Expetr ve Badrabbit adlı fidye yazılımlarından etkilenen her 6 kurbanın biri fidye ödemesine rağmen verilerine geri ulaşamamış. Sadece Wannacry saldırısında bile dünya çapında 700 bin kişi ve işletme mağdur olmuş durumda.

Araştırmaya göre saldırıların mağdur ettiği her altı KOBİ’den biri, 25 saatin üzerinde işini yapamaz hale gelmiş. Bilgisayarların yüzde 29,5’inin zararlı yazılımların hedefi haline geldiği ve saldırıya maruz kalan KOBİ’lerin yüzde 22’sinin ise işlerini sonlandırmak zorunda kaldığı bilgisi aktarılmakta.

OneSecurity raporunda fidye yazılımlarından proaktif şekilde korunmak için aşağıdaki öneriler sunuluyor:

  • Tehditler farklı ağ noktalarından kullanıcılara ulaşabilmekte. Güvenilir bir tümleşik güvenlik çözümü kullanmak zorunlu.
  • Düzenli olarak veri yedeklemesi yapmak ve yakın zamanlı yedeği farklı bir lokasyonda saklamak hayati önem taşıyor. Dosyaların güncel yedekleri ellerinde olan işletmeler, kötü niyetli yazılımlardan korkmaz.
  • Kötü amaçlı yazılımlar Windows işletim sistemi ve uygulamalardaki açıklar ve hatalar üzerinden bulaşmaya çalışırlar. Düzenli olarak uygulamaların ve işletim sisteminin güvenlik güncelleştirmelerinin yapılması siber saldırganlara karşı önemli bir savunma avantajı sağlar.
  • Eğitimler ile kullanıcı farkındalığını artırın. Kullanıcıların bilgisini artırmak, hataları minimize etmekte faydalı olacaktır.
  • Şüpheli gibi görünen kaynaklardan gelen e-posta eklerini asla açmayın. İlginç resimlere veya masum gibi görünen bir reklama tıklamak, kullanıcıyı zararlı bir web sitesine yönlendirebilir ve bilgisayara zararlı yazılım kurulmasını sağlayabilir.
  • Her kullanıcıda anti-virüs yazılımı kullanın. Tarayıcılarda istenmeyen kodların çalıştırılmasını engelleyin. İndirilen her dosyanın anti-virüs yazılımı tarafından kontrol edilmesini sağlayın.
  • Kullanıcılarla BT yöneticilerinin hesaplarını veya bilgilerini paylaşmayın. Çoğu yazılım yönetici hakları olmadan kurulamaz ve bu da birçok olası problemden korunma sağlar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.