btbilgi

Facebook’un başı kişisel veri skandalları ve sorun çıkartan üçüncü parti uygulamalardan sonra, şimdi de sahte hesaplarla dertte. Salı günü ilk ‘Community Standards Enforcement Report’ (Topluluk Standartları Uygulama Raporu) açıklamasını yapan firma, platformunu problemlerden temizlemeye and içmiş şekilde kural üstüne kural koyuyor. Geçmişte sahte haberlerle de epey süre boğuşan firma, sahte hesap temizliğine de ağırlık vermiş durumda.

Yaptığı resmi açıklamada sosyal medya devi 2018 yılının ilk üç ayında toplamda 583 milyondan fazla sahte hesap silindiğini veya kapatıldığını belirtiyor. Firmanın Ürün Yönetiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Guy Rosen’in yaptığı açıklamaya bakılırsa, bu rakam Facebook’un küresel çaptaki tüm kullanıcı hesaplarının dörtte biri kadar.

Raporda 2018’in başı ile 31 Mart tarihleri arasında her gün ortalama 6,5 milyon sahte hesap yaratıldığı da aktarılmakta. Bu hesapların büyük kısmının, platformun yapay zeka destekli kontrol sistemi tarafından farkedilip birkaç dakika içinde iptal edildiği söyleniyor. Yapay zeka bu türden hammaliyet görevler için çok uygun, fakat hatasız da değil. Facebook’un açıklamasında, varolan hesapların yüzde 3-4 kadarının hala sahte olduğundan şüphelendikleri de iletilmiş. Yani sosyal medya platformundaki 2,2 milyar hesabın hala 66 milyon kadarı sahte ve bunlar saptanabilmiş değil.

Facebook ayrıca 2018’in ilk çeyreğinde 837 milyon spam (istenmeyen ve kurallara uymayan) mesajın silindiğini de belirtiyor. Platformdan 2,5 milyon adet nefret söylemli, 1,9 milyon terör içerkli ve 3,5 milyon grafik şiddet içerikli mesaj da kaldırılmış. Bu mesajların sadece yüzde 38’i yapay zeka tarafından yakalanabilmiş, kalanları insan görevlilerin çabaları ve kullanıcıların uyarıları sonucunda temizlenmiş durumda. Bu da firmanın yapay zekasının hala olması gerektiği kadar iyi çalışmadığına bir işaret olarak görülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.