btbilgi

Finlandiya’da tasarlanan ve 23 dilde konuşabilen robot öğretmen “Elias”, Bahçeşehir Koleji’nin eğitim teknolojileri geliştirme projesi olarak Türkiye’ye geldi. Asistan olarak derslere katılacak olan Elias, okul öncesi ve ilkokul seviyesinde öğrencilerin yabancı dil eğitimine adaptasyonunu artıracak. Yapılan resmi açıklamada, okulun Finlandiya’dan sonra bu teknolojiyi eğitim sisteminde kullanan ilk kurum olduğu belirtilmiş.

Finlandiyalı yapay zeka ve robotik firması Utelias Technologies tarafından bir yılda kodlanarak tasarlanan Elias hakkında bilgi veren şirketin CEO’su Johanna Hemminki, robot öğretmenin 23 dil bildiğini ancak şu an kullanılan versiyonunun Fince, İngilizce ve Almanca ile sınırlandırıldığını söyledi. Hemminki robot öğretmenin öğrencilerin dil ve okuma-yazma gelişimlerine katkı sağlayacağını da dile getirdi. Finlandiya’da 4 şehirde pilot uygulamalarla ders başı yapan robot öğretmen Elias’ın 2 yıl içinde daha da geliştirileceğine vurgu yapan Hemminki, bu süre içinde eğitim teknolojileri noktasında robotun istenilen düzeye ulaşacağını kaydetti.

Robot öğretmen Elias okulda bir sınıfta derse girerek öğrencilerle tanıştı. İngilizce konuşan ve verilen komutları yerine getiren robot, öğrencilerle birlikte müzik eşliğinde dans da etti.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, bu gelişme ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “2025 yılında dünyada 80 milyar nesnenin internete bağlı olacağı öngörülüyor. Böyle bir dünyaya doğru hızla yol alırken biz hâlâ eski eğitim anlayışını benimseyemeyiz. Bilgi transfer eden değil, bilgiyi üreten anlayışı benimseyen sistemle eğitim verilmelidir. Analitik düşünme becerisine sahip bireyler yetiştirerek yakın gelecekte robotlarımızı kendimiz üretmeliyiz. Yerli yazılım milli bir meseledir ve bu robotların yazılımlarını bizim yapmamız gerekiyor.Biz,derslere asistan öğretmen olarak girecek robot “Elias” ile aslında çocuklarımıza bunu empoze etmek istiyoruz. Yapay zekayla tanışıp, hayatın hangi alanlarında nasıl kullanabileceğini bilen, hayal eden, hayallerinin peşinden giden ve hayallerini üreten mezunlarımız olacağına inanıyorum.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.