btbilgi

Ani gürültüye maruz kalan insanlar, ‘noise-induced hearing loss’ (NIHL) yani ses kaynaklı duyma kaybı rahatsızlığı yaşayabiliyorlar. Özellikle yüksek volümlü müziklerin olduğu konserlerde, yakın mesafeden uçak geçtiğinde veya terör saldırılarındaki patlamalarda bu durum sıklıkla oluşabiliyor. Yapılan araştırmalar sadece ABD vatandaşlarının bile yüzde 15’inin bir kere böyle bir şeyle karşılaştıklarını göstermekte. Sağırlık ile sonuçlanabilecek bu türden durumlar için artık yeni bir acil tedavi yöntemi var.

‘PNAS’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede anlatıldığı kadarı ile, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip NIHL rahatsızlığının sebeplerini araştırmış. Araştırmacılar sesleri beynin anlayabileceği sinyallere çeviren iç kulak salyangozu (cochlea) organının detaylı imajlarını üretebilecek bir cihaz geliştirmişler. Fareler üzerinde yapılan yüksek ses testlerinde, sağırlık durumuna yol açabilecek bir sesten önce ve sonra kulak salyangozunun görüntüleri çekilmiş.

Ekip iç kulakta duyma kaybına yol açabilecek iki şeyi saptamışlar. Birincisi, yüksek ses kaynağı uygulandıktan sonra salyangoz içindeki çok hassas tüycüklerin bazılarının öldüğünü görmüşler. İkinci olarak ise, kulak sıvısı içinde hızla artan seviyede potasyum oluşumu saptanmış. Yüksek volümlü müzik çalınan dev konserlerden sonra insanlarda oluşan kulak tıkanıklığının, bu potasyum birikmesi yüzünden olduğu düşünülüyor. Ekip bu oluşumun kulaklardaki nöronları öldürdüğü ve bunun da sağırlık ile sonuçlanabileceği kanısına varmış durumda.

Araştırmaya göre kulak içindeki tüycüklerin ölümü ani, geri döndürülemez ve kaçınılmaz bir sonuç. Ama nöronların ölmesi zaman alan ve durdurulabilir bir süreç içermekte. Buna yol açan potasyum birikimini engellemek için, biliminsanları orta kulağa özel bir tuz (veya şeker) bileşimi enjekte etmenin işe yaradığını keşfetmişler. Eğer bileşim duyma sorunu yaşayan kişiye yüksek ses oluşumundan sonra 3 saat içinde enjekte edilirse, nöronların ölmesi yüzde 45 ile 65 arasında engellenebiliyor.

Araştırmacılar sonraki aşama olarak, bu çözümün insanlarda denemelerini yapmak istiyorlar. Makalede enjeksiyon tedavisinin, özellikle savaş alanlarındaki askerlerin patlama sonucunda yaşayacakları sağırlık vakalarını azaltma noktasında çok işe yarayacağına inanıldığı belirtilmiş. Ayrıca yüksek ses kaynaklı olmayan, fakat iç kulakta potasyum birikmesi yüzünden oluşan Meniere hastalığı gibi vakalar da, benzer bir çözüm ile tedavi edilebilir gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.