btbilgi

Bir süredir Google’ın ‘Project Maven’ adındaki bir ABD askeri drone projesine katıldığı biliniyor. Bu proje ordunun kullandığı drone araçlarındaki makine görüşü sistemlerini güçlendirmek amacıyla başlatılmış. Projede drone araçları kameraları ile gördükleri nesne ve kişileri daha kolay ayırt edecekler. Google ise projeye yapay zeka desteği vererek katılıyor. Fakat firmanın bazı çalışanları bu durumdan pek memnun değil, hatta istifa haberleri gelmeye bile başladı.

Şimdiye kadar 12 civarında Google çalışanının, protesto amacı ile istifa ettiği bilgisi veriliyor. İstifaların yapay zekanın askeri görevlerde kullanımının sonuçları noktasında yaşanan etik endişelerden kaynaklandığı aktarılmakta. Ayrıca firmanın askeri ve politik alanlarda giderek artan işbirlikleri de genel olarak rahatsızlık yaratmakta. Engadget’ın haberinde 4 bin çalışanın, firmanın Project Maven’dan çekilmesi için bir imza kampanyasına katıldıkları da söylenmekte.

Google çalışanlarının yaklaşık yüzde 5,4’ü bu konudaki sıkıntılarını açık açık dile getirirken, firma Project Maven’a destek vermeye devam etmekte. Yapılan resmi açıklamada Pentagon’un askeri drone projesinde açık kaynaklı kod kullandığı ve Google’ın desteği olmasa bile projenin normal akışında gideceği belirtiliyor. Ayrıca firma verilen yapay zeka desteğinin, silah yüklü dronelarda ve savaş alanında kullanılmadığını da iddia etmekte. Çalışanlar ise firmanın söylemekten hep gurur duyduğu “Don’t be evil” (Kötücül olma) sloganına yakışmayan davranışları yüzünden rahatsız olduklarını aktarıyorlar.

Gizmodo sitesine konuşan bazı istifa etmiş Google çalışanları, yöneticilerin eskisine göre daha az şeffaf davrandıklarını söylemekte. Şirketin giderek daha fazla canlarını sıkan kurumsal kararlar vermekte olduğundan yakınan eski çalışanlar, yöneticilerin bu endişeleri dinleme konusunda da daha az hevesli olduklarını da ekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.