btbilgi

Akıllı telefon kullanıcıları, kolaylık ve pratikliği yüzünden mobil cüzdan çözümlerini tercih etmekteler. Her geçen sene geleneksel ödeme yöntemlerine alternatif olarak ilerleyen mobil cüzdanlar, NFC ve giyilebilir teknolojilerle kendine daha geniş kullanım alanı bulmakta. 2017 tarihli Statista araştırmasına göre, ABD’de her üç akıllı telefon kullanıcısından ikisi mobil ödeme kullanıyor. Mobil cüzdan sahiplerinin oranı ise yüzde 39’a ulaşmış durumda.

Mobil cüzdanlar kullanıcılar tarafından ilgi gördükçe, kötü niyetli siber saldırganların da odağına girmekte. BT güvenliği firması Innovera, mobil cüzdanların şu anda maruz kalmakta olduğu ve yakın gelecekte artacağı öngörülen tehlikeleri özetliyor. Bu tehditler üç ana kategoriye ayrılmakta: Oltalama saldırıları, herkese açık Wi-Fi ağlarının kullanımı ve kayıp/çalıntı cihazlar.

ISACA tarafından yapılan 2015 tarihli bir araştırmada, mobil cüzdanlara ilişkin tehditleri sıralayan 900 siber güvenlik uzmanının en yaygın endişelerinden birini oltalama (phishing) saldırıları oluşturuyordu. Oltalama saldırıları, kullanıcıların kişisel bilgilerinin e-posta veya sahte web siteleri aracılığı ile ele geçirmeye çalışıldığı bir tehdit. Bu teknik mobil cüzdanlar ile farklı bir şekil kazanmakta. Fakat hiçbir yazılım çözümü tek başına bu alanda yeterli değil, en önemlisi belki de kullanıcıların hızla ilerleyen yeni ödeme teknolojileri hakkında daha bilinçli hale getirilmesi.

İkinci önemli tehdit AVM, kütüphane, havaalanı, restoran veya kafe gibi toplu kullanım alanlarında sunulan ücretsiz Wi-Fi ağları. Bu ağlar düşük maliyet ve kurumların bilinçsiz yaklaşımı yüzünden genelde yeterli siber güvenliğe sahip olmuyor. Herkese açık Wi-Fi ağlarına giriş yapanların VPN (Virtual Private Network) ve SSL bağlantıları ile güçlü bir mobil güvenlik çözümü kullanmaları zorunlu.

Üçüncü olarak ele alınan tehdit ise, günlük kullanılan mobil ve elektronik cihazların kaybolması ya da çalınması durumu. Mobil cihazlar da aynı kredi kartları gibi kayıp ve çalıntı vakalarında uzaktan devre dışı bırakılabilmeli. Aksi takdirde kötü niyetli saldırganların uzaktan sıfırlanmamış cihazlara girip, mobil cüzdanlar üzerinden istenmeyen operasyonlar yapmaları mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.