btbilgi

Kızıl gezegen Mars’a şimdiye kadar birkaç gezgin araç gönderip incelemeler yapan ABD Uzay Araştırmaları Kurumu, şimdi de göklerini fethetmek istiyor. NASA’nın halen çalışmaya devam eden Mars gezgini Curiosity’den sonra, 2020’de yeni bir gezgin araç daha yola çıkartılacak. ‘Mars 2020’ denilen yeni gezginin yanında bir de helikopter bulunacak. Mars Helicopter ismindeki bu yenilikçi araç, gezegene yollanan ilk deneysel hava aracı olarak tarihe geçecek.

İnce bacaklı ve çift pervaneli Mars Helicopter 2013’den beri geliştirilmekteymiş. Yaklaşık bir futbol topu büyüklüğünde ve 1,8 kilogram ağırlığında. Mars 2020 aracı gezegene ulaştıktan sonra, helikopter drone uygun bir lokasyonda gezginden ayrılacak. Güneş hücreleri ile bataryalarını şarj edecek ve kendi kendine bazı uçuş öncesi testler yapacak. Dakikada 3 bin devirle dönecek pervaneleri, Dünya’da görev yapan herhangi benzer bir uçan drone’a göre 10 kat daha hızlı. Bu da araca Mars’ın ince atmosferinde daha fazla havada kalma gücü sağlayacak.

Aracı geliştiren NASA Jet Propusion Laboratory (JPL) araştırma ekibinden Mimi Aung, şu bilgileri aktarıyor: “Mars’ın atmosferi Dünya’nın atmosferinin sadece yüzde 1’i kadar yoğunlukta. Mars Helicopter aracı oraya gittiğinde bulacağı ortam, Dünya’da 30 kilometre yükseklikteki ortamın aynısı olacak. Bu kadar düşük atmosferik yoğunlukta hareket edebilmesi için, araca gereksiz hiçbir şey koymamaya çalıştık. Mümkün olduğu kadar hafif, sağlam ve güçlü olması gerekiyor.”

Helikopter yerdeki testlerini tamamladıktan sonra hava denemeleri başlayacak. 30 gün boyunca çeşitli yükselme, alçalma ve havada durabilme testleri gerçekleştirilecek. Ayrıca maksimum 90 saniyelik küçük kısa mesafe uçuşları da yapılacak testler arasında. Pilot kontrollü testlerin yapılması imkansız, çünkü Dünya 54,6 milyon kilometre uzaklıkta ve gerçek zamanlı iletişim mümkün değil. Aung bu yüzden aracın otonom bir kontrol sistemine sahip olduğunu ve Dünya’dan gelen komutları kendi başına uygulayacağını aktarmakta.

Mars 2020 gezgininin ve Mars Helicopter drone aracının NASA’nın ABD’deki Cape Canaveral üssünden, Temmuz 2020 tarihinde yapılacak fırlatma ile yollanması hedeflenmekte. Bir Atlas V roketi ile gönderilecek araçlar, tahminen 2021’nin Şubat ayında Mars’a erişecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.