btbilgi

Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Ege Özgül’ün üç boyutlu yazıcı kullanarak ürettiği Böceksavar Tarım Robotu ABD’de önemli bir indekste yer buldu. Özgül’ün robotla ilgili makalesi, dünyanın en büyük akademik indekslerinden olan IEEE’de (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) yayımlandı. Özgül ilerisi için hedefinin Amerika’da robotik teknolojiler konusunda üst sıralarda olan bir üniversitede eğitim alarak, tüm insanlara yararlı ürünler geliştirmek olduğunu aktarıyor.

Özgül böceksavar robot projesi ile 5-8 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya’da düzenlenecek olan “3. International Contemporary Education Research Congress”te akademisyenlere sunum yapacak. Ayrıca 21-28 Temmuz 2018 tarihleri arasında Portekiz’de düzenlenecek olan “Young Science Meeting” yarışmasında da ülkemizi temsil edecek. Bu sene son olarak 5-8 Eylül 2018 tarihleri arasında Kosova’da düzenlenecek olan 3. International Science Symposıum’a katılacak.

Lise öğrencisinin böceksavar robotu IEEE indeksinde yer aldıSTEM Lab’de Fen Projeleri Danışmanı Kimya Öğretmeni Talha Kılıç, Ege Özgül’ün robot projesi hakkında şu bilgileri veriyor: “Tarım süreçlerinde bitkilerin ilaçlanması genelde tarım işçileri tarafından yapılmaktadır. Fakat bu süreç tarım ilaçlarının içerdiği kimyasallardan dolayı insan sağlığı açısından çok tehlikeli olup, insan bünyesine zarar vermektedir. Öğrencimiz, insan sağlığı açısından kimyasalların zararlı etkilerini en düşük seviyeye indirerek tarım alanlarını ilaçlama ve bitkileri zararlı haşerelerden korumak üzere düşük maliyetli ve yarı-otonom bir robot tasarlayıp imal etti. Bu sayede bitkilerin ve toprağın yaşam kalitesi en yüksek seviyeye çıkartılıp, tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflendi. Robot tarım ilacı püskürterek zararlı haşerattan uzun süreli koruma sağlarken, sahip olduğu buzzer ile değişik frekanslarda ses üreterek tarım zararlılarını uzaklaştırıp, bu görevleri herhangi bir insan etkileşimi olmadan gerçekleştirebiliyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.