btbilgi

Tüm gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği konularında harıl harıl çalışırken, devrimin başını Orta Amerika’da küçük bir ülke olan Kosta Rika’nın çekeceğini düşünmezsiniz. Kuzeyde Nikaragua ve güneyde Panama’nın arasında bulunan Kosta Rika, 51 bin kilometrekare alana ve 2016 rakamlarına göre sadece 4 milyon 857 bin nüfusa sahip. Buna rağmen 2017’de ülkenin tamamının tükettiği enerji, 300 gün boyunca sadece yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş. Bu da yakın gelecekte ülkeyi tamamen fosil bazlı enerji kaynaklarından kurtulma potansiyeline sahip hale getiriyor.

Ülke 2015’de bu alanda bir rekor kırarak, 299 gün boyunca tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı başarmış. 2017’de rekoru tekrar kıran Kosta Rika, 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren de 201 gün boyunca hiç kesintisiz şekilde temiz elektrik kullanabilmiş. Ülkenin yenilenebilir enerji kaynakları arasında hidroelektrik yüzde 78, rüzgar yüzde 10, jeotermal yüzde 10 ve biyoyakıt/güneş yüzde 1 ile yer almakta.

Kosta Rika’nın yeni başkanı Carlos Alvarado çok iddialı bir plan sunarak, 2021 yılında fosil kaynaklı enerjiye tamamen son vermek istediklerini açıkladı. Bu tarih aynı zaman ülkenin bağımsızlığını kazanmasının da 200’üncü yılı olacak. Bu tarihte ülkenin trafiğindeki tüm araçların elektrik bazlı olması da planın parçalarından biri. Fakat Kosta Rika ciddi bir otomobil pazarı problemi ile karşı karşıya. Ülkedeki yeni araba satışları yıllık yüzde 25 oranında büyümekte. Bu araçların tükettiği benzin ise geçen seneden bu yana yüzde 11 artmış durumda.

California-Berkeley Üniversitesi’nden Kosta Rika’lı enerji araştırmacısı José Daniel Lara bu hedefin pek mümkün olmadığını belirtiyor. 2021’de fosil yakıta dayanan enerji tamamen ortadan kaldırılabilse bile, tüm benzinli araçların bu tarihe kadar elektrikli modellere dönüştürülebilmesini olası görmediğini aktarmakta. Fakat bu iddialı planın en azından hükümetin bu konudaki kararlılığını ve tutkusunu göstermek, ayrıca gelecekteki yol planını çizmek açısından işe yarayacağı düşüncesinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.