btbilgi

Eğer çok büyük bir Bitcoin zenginiyseniz, büyük ihtimalle hiçbir dijital cüzdan çözümü size yeterince güvenli gelmeyecektir. İster yazılım, ister donanım bazlı olsun tüm dijital cüzdanlar kırılabilir ve kötü niyetli kişiler tarafından erişilebilir. Son zamanlarda bu yönde haberleri sıkça duyuyoruz. Peki zengin biri için nihai çözüm nedir? Xapo ismindeki Hong Kong kökenli çok özel bir servis.

Bloomberg’in haberine bakılırsa Xapo isimli firma kasalarında 10 milyar dolar değerinde Bitcoin saklamakta. Bu rakamın dünya çapındaki tüm BTC kapasitesinin yüzde 6’sı kadar olduğu belirtilmekte. Bu da firmayı en büyük kriptopara depolama servislerinden biri haline getirmekte. Yatırımcılar bu türden servisleri tercih edebiliyorlar, çünkü bu kriptopara hayata geçirildiğinden beri hırsızlıklar ve sahtekarlıkların ardı arkası kesilmedi.

Kriptopara depolama için farklı çözümler var ama hepsi de çeşitli güvenlik açıklarına maruz. Kriptopara dönüşüm sitelerinin sunduğu dijital cüzdan hizmetleri kullanımı en kolay olanı ama en güvensiz de olanı. Çeşitli ülkelerde bu türden sitelerin devamlı şekilde sibersaldırılara uğradığı iyi bilinmekte. Yazılım bazlı online dijital cüzdanlar biraz daha güvenli ama bunlar da oltalama saldırıları yüzünden tehlike arzediyor. Donanım bazlı cüzdanlar çözümlerin içinde en güvenilir olanları. Ama onlar bile uzmanlık ve yeterince çaba ile kırılabilir oluyorlar.

Xapo ise bunların hepsinin ötesinde, asla erişilemez ve maksimum güvenli olduğunu iddia ettiği bir kriptopara dijital cüzdan servisi sunuyor. Müşterilerin kriptopara hesapları dünya üzerinde yerleri asla açıklanmayan üç farklı lokasyondan birindeki kasalarda tutulmakta. Bu kasalar çeşitli biyometrik kiliit sistemleri ve silahlı güvenlik görevlileri taraından korunuyorlar. Her müşteri cüzdanının kişisel anahtarına, ancak kimliği çoklu mekanizmalar ile şüphe götürmez biçimde onaylanırsa erişebiliyor.

Bu servisin çok ciddi bir masrafı olduğunu düşünmek yanlış olmaz, her türlü işlemden transfer ücreti alınmakta. Ayrıca ileri seviye güvenlik önlemleri yüzünden işlemler anında da olup bitmiyor. Eğer Xapo’nun kasalarından Bitcoin çekmek istiyorsanız 2 gün kadar beklemeniz gerekebilir. Eğer hafta sonuna denk düştüyseniz bekleme süreleri 4 güne çıkıyor. BTC’lerinizi başka bir kriptoparaya çevirmek için de ek bekleme süreleri ve ek ücretler söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.