btbilgi

Son zamanlarda kendinden sıkça bahsettiren Karma Gerçeklik (Mixed Reality – MR) teknolojisi, diğer sanal görselleştirme teknolojilerinin yerine geçmeye hazırlanıyor. Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik teknolojierinin bir karışımı olarak gösterilen MR, kullanıcıların mekan ve zaman anlamında gerçek ortamın farkında iken sanal bir dünyaya girmelerini sağlayarak farklılaşmakta.

Sanal Gerçeklik (VR), dijital dünyaları oluşturan görsel içeriğin ve teknolojinin bir bileşimi. Özel kasklarla ve gözlükler aracılığı ile kullanılıyor. VR kullanıcıları fiziksel gerçeklikten ayrı bir dünyaya götürüyor, çünkü etkili biçimde gerçekliğin yerini alıyor. Artırılmış Gerçeklik (AR) ise görseller, grafikler, ses ve dokunuşlar gibi bilgisayarla oluşturulan içerikleri alıp, fiziksel gerçek bir dünya ortamının üzerine ekleme yolu ile çalışmakta. AR teknolojileri kişisel algıyı değiştiriyor ve zenginleştiriyor.

Bu alanda çalışan firmalardan biri de Dassault Systèmes. Firma Karma Gerçeklik teknolojisinin büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanmakta. Bu yönde bazı sektörlerdeki kullanım alanları şu şekilde aktarılmış:

Otomotiv

Alışveriş merkezlerinde ve bayiler dahilinde görülen oto galeriler, potansiyel müşterilerin seçenekleri ve yapılandırma tercihlerini anlamasına yardım etmek için MR kullanabiliyor. Galerideki sadece birkaç fiziksel araçla ve MR kullanımıyla, müşteriler tüm seçenekleri görebiliyor ve hatta araçları kendi sürüşlerinde görselleştirerek teknolojiyi galerinin dışında bile kullanabiliyor.

Online Perakende

Yenilikçi sanal perakendeciler, mobilya mağazaları ve ayakkabı dükkanları, bireysel bir ürün deneyimi oluşturmak ve müşteri sadakatini desteklemek için bu teknolojiyi uygulamaya ve sergilemeye başladı. Evde sanal ürün deneyimleri sağlamak ya da bir takıma yeni sanal eğitimciler eklemek, perakendecilerin oluşturmayı hedeflediği benzersiz marka deneyimlerini sağlayan güçlü satış faktörleri.

Eğitim

Günümüzde, öğrenciler Mars’a seyahat edebiliyor, çalışan bir jet motorunun içinde durabiliyor ve bulut üzerinde aynı öğrenim deneyimlerini paylaşarak tüm dünyadan başkalarıyla bir araya gelebiliyor. Firmanın bu alandaki uygulamaları arasında çalışan bir insan kalbinin dijital simülasyonu bulunan, tıp eğitiminde ve bilimsel keşiflerde kullanılan Dassault Systèmes Canlı Kalp Projesi bulunuyor.

Mağazacılık

Şu anda şirketler ürünleri hayal eder, tasarlar, yapar ve sonra satar. Karma Gerçeklik sayesinde gelen olanakların sosyal kullanımı, eski döngünün kırılacağı anlamına geliyor. Şirketler ürünlerini ilk olarak tüketicilerle ‘test’ edecek. Ardından, müşteriler tarafından ürünün istenir olduğunda karar kılınmışsa, ürün imal edilecek ve piyasaya sürülecek.

Tüketici Deneyimi

Yiyeceklerin içindeki malzemeleri ve tarifleri sanal ortamda daha gerçek şekilde, bir gerçeklik karışımında ele almak mümkün. MR ortamları içinde sanal giysiler denenecek. Kıtalar kadar uzak bile olsalar, arkadaşlar ve meslektaşlar mevcut ve ortak bir şeyler yapabilir olacak. Tasarımlar insan grupları arasında hızlıca tekrarlanabilir hale gelecek. Her olasılığı ele alan, hatasız tasarımlara doğru ilerlemek mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.