btbilgi

Yakın gelecekte çeşitli şirketler insanlara en unutulmaz tatil seçeneklerinden bazılarını sunuyor olacaklar. Uzay turizmi henüz kimsenin pek el süremediği, çok büyük potansiyele sahip bir pazar. Yavaş yavaş o noktaya geliyoruz, o yüzden cüzdanlarınızı hazır tutun. İşte Singularity Hub sitesinin dikkatini çeken, uzay turizmi hizmetleri verecek en olası 5 firma:

Blue Origin

Firma 15 metreküp kapasiteli uzay aracı ile 6 şanslı kişiyi yörüngeye taşımayı hedefliyor. Yolcular Dünya’dan 100 kilometre mesafedeki Karman Çizgisi’ne kadar götürülecekler. Bu çizgi atmosfer ve uzayın ayrıldığı nokta olarak kabul edilmekte. Yolcular bir süreliğine yerçekimsiz ortamı ve Dünya’nın harika manzarasını deneyimleyecekler. Araç geri dönüşte paraşütlerle yumuşak bir iniş yapacak. Henüz fiyat belli değil ama Fast Company’ye bilgi veren uzmanlar, 10 dakikalık seyahat için yaklaşık 200 bin dolar fiyat biçmişler.

Virgin Galactic

Yolcular uzaya WhiteKnightTwo isimli özel tasarımlı uçağın altına takılı, VSS Unity isimli yüksek irtifa aracı ile çıkacaklar. Uçak 15 kilometre yüksekliğe geldiğinde VSS Unity ayrılacak ve yolcuları atmosferin sınırna taşıyacak. Hibrit motoru sayesinde araç rahatlıkla yeyüzüne geri dönebilecek. Yolcular dakikalar boyunca yerçekimsiz ortamda kalacak ve VSS Unity’nin bolca penceresinden manzaranın tadını çıkartacaklar. Fiyat 250 bin dolar, daha şimdiden 700’den fazla kişi depozito yatırmış bile.

Orion Span

Bu firma yolculara bir uzay aracı ile atmosferin ucuna çıkmayı değil, uzayda bir hafta geçirmeyi vaat ediyor. 2022’de açılması planlanan uzay oteli Aurora Station, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir modülü olacak. Dört misafir ve iki ekip üyesi 13 metreye 4 metrelik bir modülde yaşayacaklar. Astronotlarla sohbet etmenin ve Dünya’yı olabilecek en güzel şekilde izlemenin bedeli 9,5 milyon dolar. Sadece kayıt için gerekli depozito bile 80 bin dolar. Henüz bu projenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli değil.

Space X

Elon Musk’ın ticari uzay yolculukları firması da uzay turizmi konusunda iddialı. Space X’in planı yolcuları dev bir rokete koymak ve yörüngeye fırlatmak. Ama bu kadarla da kalmıyor. İki yolcu alacak uzay modülü Dünya’nın uydusu Ay’ın etrafında bir tur atıp gezegene geri dönecek. Eğer yörüngeye çıkmak sizi kesmiyorsa, bu seyahat herhalde yeterli olacaktır. Fiyat henüz belli değil ama içeriği düşünürsek, yörünge gezilerinden daha pahalı olma ihtimali çok yüksek.

Space Adventures

Dünyanın ilk uzay turistleri kabul edilen işadamı Dennis Tito ve Cirque du Soleil şov grubunun kurucusu Guy Laliberté, işte bu firma sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidebildi. Space Adventures’ın 6 aylık eğitim programının aşırı zorlu olduğu ve bu yüzden son zamanlarda kimsenin uzay turistliğine kalkışmadığı bilgisi veriliyor. Ama firma operasyonlarına devam etmekte ve yakın gelecekte bir Ay seyahat programı sunmaya hazırlanıyor. Dennis Tito’nun uzay seyahati için 20 milyon dolar ödediği biliniyor, tabi paranız olsa bile şartlarınız uygun olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.