btbilgi

Eğer her sene 1 milyon kişiyi etkileyen, çok zorlu bir tümör operasyonu gerçekleştirmeniz gerekiyorsa ne yaparsınız? Büyük ihtimalle dünyanın en iyi cerrahlarını devreye sokarsınız. Aklınıza ilk gelecek şey bir robot cerrah olmayacaktır. Fakat Pennsylvania Üniversitesi’ndeki nörocerrahlar öyle düşünmüyor. Çünkü dünyanın ilk robotik sistem destekli omurga ameliyatını gerçekleştirmiş durumdalar.

Bu sıradışı ve karmaşık operasyon 27 yaşındaki Noah Pernikoff üzerinde yapılmış. Üniversite hastanesinde yapılan ameliyat iki gün ve toplamda 20 saat sürmüş. Ameliyatta Pernikoff’un ensesindeki omurlardan birinde oluşan tümör, ağızdan girilerek yapılan işlem ile alınmış. Doktorlar hastanın ense bölgesinden yapılacak yanlış bir hareketin kalıcı paralize durumuna yol açmasından çekindikleri için, ağız içinden çalışmayı tercih etmişler. Ayrıca tümörün tamamen alınamaması durumunda tekrar büyüyebileceği ve hastanın hayatını tekrar tehlikeye atması ihtimali de bulunmaktaymış.

Dünyanın ilk robot cerrah destekli omurga ameliyatı gerçekleştirildiAmeliyatın üç aşamada yapıldığı bilgisi veriliyor. Birinci aşamada hastanın ensesinden omurgaya doğru bir giriş yapılıp, tümörün etrafındaki doku dikkatlice kesilmiş. İkinci aşamada üç adet kafa ve boyun konusunda uzman cerrah, özel tasarlanmış bir cerrahi robot yardımı ile ağızdan girip tümörü almışlar. Üçüncü aşamada hastanın omurgası, belden alınan bir kemik parçası ve ek implant’ler yardımı ile tekrar sabitlenmiş.

‘Trans-oral robot’ (TORS) denilen robot cerrah için en büyük avantajın, radyasyon bazlı terapi yöntemlerine bir alternatif oluşturması olduğu belirtilmekte. Doktorlar belli tiplerdeki tümörlerle başetme konusunda ellerinde farklı bir araç daha olması konusunda hevesliler. Ayrıca bu türden başarı oranı yüksek operasyonların, radyasyon tedavilerinden daha az yıkıcı bir iyileşme süreci sağladığı da aktarılmakta. TORS tipi robotlar 2010’ların başından beri operasyonlarda kullanılmakta ama bir omurga ameliyatında devreye alınması ilk kez olmuş.

Pernikoff’un ameliyatı aslında 2017’nin Ağustos ayında gerçekleştirilmiş .Fakat sonuçlarından emin oluncaya kadar kimseye ayrıntılı bilgi verilmemiş. Doktorlar hastanın tamamen iyileşmiş olduğunu ve normal hayatına geri döndüğü bilgisini veriyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.