btbilgi

Gezegenimiz uzaydan ilk bakışta mavi okyanuslar ve yeşil kıtaların büyüleyici bir kombinasyonu gibi duruyor. Doğa denildiğinde aklımıza hemen ormanlar, vadiler, devasa yeşil alanlar geliyor olabilir. Ama insanlığın yayılmacı politikaları sayesinde vahşi doğa tarih boyunca hiç olmadığı kadar azalmış durumda. Yapılan son araştırmalara göre Dünya’daki toprakların neredeyse yarısı tarım arazisi, ciddi bir kısmı ise birşeyler ekip biçmek için ya çok soğuk veya çok kuru.

British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacı Navin Ramankutty, bir tarım coğrafyacısı. Ekibi ile yaptıkları çalışmada çeşitli uydu görüntülerini toplayarak, gezegen üzerindeki doğa ve tarım arazisi oranlarını saptamaya uğraşmışlar. Taranan görüntülerdeki kıtasal topraklara kutuplar da dahil edilmiş. Ortaya çıkan manzaraya bakılırsa, gezegenin topraklarının neredeyse yarısında tarım veya hayvancılık yapılmakta. Kalan kısmı ise ya kutup bölgeleri, Kanada veya Sibirya gibi çok soğuk yerlerden; veya Sahra Çölü gibi aşırı sıcak bölgelerden oluşmakta.

Dünya’nın yarısı tarım arazisi, doğa yavaş yavaş tükeniyorOrana vurulduğunda toprakların yüzde 40 kadarı tarım arazisi şeklinde kullanılıyor. Yüzde 37 kadarı şehirler, yerleşim alanları ve hayvancılık için kullanıldığı düşünülen bazı orman/yeşillik araziler. Yüzde 23’ü vahşi doğal alanlardan oluşmakta. Dünya üzerinde gerçekten ‘vahşi doğa‘ denilebilecek birkaç dikkat çekici yer kalmış durumda. Bunlar Amazon ormanları gibi özel bölgeler. Ama zamanla bunların oranlarının da azalmakta olduğuna dikkat çekiliyor.

Ramankutty ekibiyle hazırladığı rapor konusunda, “İnsanlık kendi hayatta kalma mücadelesi için gezegeni yavaş yavaş yoketmekte” diyor ve ekliyor: “Bu hiç de sürdürülebilir bir durum değil.” Fakat araştırma ekibi çok ümitsiz de değil. İnsanalrın bilinçlendirilmesi sayesinde, tarım alanları konusunda biraz daha iyi politikalar oluşturulabilir. Ramankutty, Treehugger’a yaptığı açıklamada şu sözleri aktarmış: “Sadece toprağı nasıl ve ne amaçla kullandığımı konusunda biraz daha düşünmeliyiz. Gelecekteki durumumuz ile ilgili daha umutlu olmak istiyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.