btbilgi

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ilk 10 teknoloji şirketi arasında yer alan RTB House, kurduğu Yapay Zeka Pazarlama Laboratuvarı ile yatırımlarına hız veriyor. Müşterileri için idare ettiği reklam kampanyalarında derin öğrenme algoritmalarını kullanan firma, yeni laboratuvarını da pazarlama alanında Ar-Ge çalışmaları yürütecek dahili bir birim olarak tasarlamış. Laboratuvar pazarlama teknolojisi çözümleri icat etmeye ve geliştirmeye yönelik bir ortam oluşturmak hedefi güdüyor.

Financial Times 1000 listesinde bulunan RTB House 70’ten fazla ülkede Adidas, Hotels.com, New Balance, Trivago, Sephora ve Walmart.com gibi markaları da içeren 1.200’ün üzerinde müşteri için çalışmakta. Firma gerçek zamanlı teklif verme modelinde, reklam satın almak için kendi teknolojisini geliştirmeyi ve uygulamayı başaran dünyadaki birkaç şirketten biri olarak bilinmekte.

Firmanın ana özelliği, derin öğrenme algoritmalarından yararlanan bir yeniden reklam hedefleme servisi vermesi. Derin öğrenme işlevi sunulan verileri kullanarak üst düzey özet modelleri hazırlıyor. Bu sayede insan beyninin büyük bir hızla veri işleme şeklini taklit ederek, insanların karar verirken kullandığı kalıpları saptıyor. Böylece tüketicilerin görmeyi ve etkileşime girmeyi tercih edecekleri reklam mesajları ve modelleri hızla uygulamaya sokulabilmekte. Derin öğrenme ile desteklenen birinci sınıf yeniden hedefleme platformu halen saniyede 1 milyon talep, ayda 10 milyar reklam görüntüleme ve günde yaklaşık 3,5 milyon tıklama performansı ile çalışmakta.

RTB House CEO’su Robert Dyczkowski, Yapay Zeka Pazarlama Laboratuvarı için yıllık 5 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığını aktarmakta: “Birincil alanımız olan kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme sistemimizin iyileştirilmesi üzerinde yoğun olarak çalıştık. 2017 yılında en büyük hedeflerimizden birine ulaşarak tahmin mekanizmamızdaki önemli unsurların tamamında derin öğrenme teknolojisinden yararlanmaya başladık. Bu başarı yalnızca bizim için değil tüm pazarlama sektörü için de dev bir atılım oldu. Yine ezber bozan bir çözüm geliştirmek amacıyla bilgi, teknoloji ve kaynaklarımızı yeni alanlara yönelteceğiz. Bu açıdan en çok umut vadeden alanlardan biri, reklamverenlerin yeni trafik elde etmesinin daha etkili bir hale getirilmesidir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.