btbilgi

App Store her ne kadar en sıkı korunan ve kontrol edilen uygulama mağazası olsa da, hala gözden kaçan bazı şüpheli uygulamalar çıkabiliyor. Apple bu tür uygulamaları dönem dönem tarayıp, tehlikeli veya şüpheli bulduklarını elemekte başarılı. Ayrıca bu taramalar firmanın uygulama yayınlama politikalarını da direk etkiliyor. En son bu yöndeki temizlik, kullanıcıların lokasyon verilerini habersiz şekilde üçüncü partilere aktaran uygulamalara yapıldı.

Apple son taramasında bu türden sorun yaratacağını düşündüğü uygulamaların bazılarını mağazadan kaldırmış. Ayrıca bu uygulamaların geliştiricilerine bir uyarı yollayıp, ‘App Store Review Guidelines’ isimli uygulama kabul klavuzunun 5.1.1 ve 5.1.2 no’lu kurallarına aykırı davrandıkları için uygulamalarının mağazdan kaldırıldığını da açıklamış. Bu iki kuralda şu yazıyor: “Uygulama kullanıcı lokasyon verilerini, kullanıcıdan direk izin almadan ve onay verilmemiş amaçlar için üçüncü partilere aktaramaz.”

Yapılan uyarıda geliştiricilerin uygulamalarını App Store’da yayınlanmak için tekrar onay sunmadan önce, bu izinsiz veri aktarım işlevini koddan veya SDK’dan (yazılım geliştirme kiti) kaldırmaları önemle hatırlatılıyor. Bu seferki mağaza taramasının çapı henüz belirlenebilmiş değil. Ama Apple’ın bu uyarıları Twitter üzerinden mesaj atan bir geliştiricinin verdiği bilgi ile doğrulanmış durumda. Ayrıca bazı geliştiricilerin kendi aralarında bu son dalga uyarıları tartışıtığı bilgisi de ‘9to5 Mac’ sitesi tarafından aktarılmış.

Apple’ın son zamanlardaki artmakta olan uygulama taramalarının, Avrupa Birliği çapında 25 Mayıs 2018 tarihinde devreye girecek ‘General Data Protection Regulation’ (GDPR) düzenlemesinin etkileri olduğu ifade edilmekte. Genel Veri Koruma Yönetmeliği diye de bilinen düzenleme, internet kullanıcılarının bilgilerinin korunması konusunda çok ciddi kurallar ve cezalar getiriyor. Apple her ne kadar güvenliğe her zaman çok önem veren bir firma olduysa bile, Avrupa Birliği çapında küçüklü büyüklü birçok şirketin GDPR’a hazır olmadığı yönünde bilgiler veren araştırmalar da yapılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.