btbilgi

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yenilikçi bir teknolojiyi iş süreçlerine entegre etmiş durumda. Fabrikanın İş Hazırlama Atölyesi’nde devreye alınan Sanal Gerçeklik ve Karma Gerçeklik teknoloji uygulamaları, mühendislere Daimler küresel kamyon ağı içerisindeki tüm Ar-Ge merkezleri ile eşzamanlı çalışma imkanı sağlıyor.

Bu teknolojiler sayesinde Daimler’in tüm lokasyonlarındaki mühendisler dijital ortamda bir araya gelerek, aynı araç üzerinde eş zamanlı olarak gerçekçi model incelemeleri yapabilmekte. Çalışanlar sistemi kullandıklarında kendilerini, seçimi önceden yapılan bir ortamda ve önceden hazırlanmış araçların yanında buluyor. Yürüyerek aracın etrafında dolaşabiliyor, parçalara eğilip yakından bakabiliyor ya da ellerindeki kumandalar ile parçaları söküp takabiliyorlar. İstenilen araç parçası veya bölümünden ölçü de alınabilmekte. Ar-Ge çalışmaları sırasında araçların üzerine kablolar veya borular çizilebiliyor. Parçaların yerçekimi etkisi altında nasıl etkilendikleri ölçümlenebiliyor.

2017 yılında ilk kurulumları yapılan Karma Gerçeklik ile Sanal Gerçeklik sistemlerinin bir başka avantajı da, montaj-demontaj işlemleri sırasında yaşanabilecek iş kazası risklerini miminuma indirmek. Sanal Gerçeklik sistemi özel donanımlı bir gözlüğe, iki adet kablosuz kumandaya ve bu donanımları takip eden iki adet baz istasyonuna sahip. Kullanılan ‘IC.IDO’ (I see. I do – Görüyorum, Yapıyorum) programı fizik parametrelerini (yer çekimi, kablo/hortumlardaki esneme ya da bükülme tansiyonunu vb.) gerçek zamanlı şekilde hesaplıyor. Mesela 50 kilo ağırlığındaki bir direksiyon kutusunun döndürme, kaydırma gibi hareketleri gerçektekine çok yakın şekilde sunulabilmekte. Montaj sırasında parçaların birbirlerine temas ettiği noktalardaki temas kuvveti bilgisi, o noktada bu kuvvetle orantılı olarak büyüyüp küçülen vektörlerle gösteriliyor.

Mercedes-Benz Türk’den yeni yatırım: Sanal ve Karma GerçeklikKarma Gerçeklik sistemi ise sanal dünya ile gerçek dünyanın bir arada incelenebilmesine olanak sağlamak için tasarlanmış. Mobil ölçüm cihazı, endüstriyel kamera ve bir Daimler şirketi olan ‘Daimler Protics’ tarafından kullanıma sunulan ‘VEO:MR’ isimli yazılımdan oluşan bu sistem, hassas ölçüm cihazı vasıtası ile araç konum bilgilerini alarak, gerçek araç görüntülerini ve üç boyutlu tasarım verileri üst üste ekleyerek görsel olarak incelemeyi mümkün kılıyor.

Sistemin temel olarak kullanım alanları dört ana başlıkta özetlenmekte:

  • Araç üzerinde yer alan mevcut bir fiziksel parçanın üç boyutlu tasarım verileri ile kıyaslanması,
  • Hatalı bir kapsamın kısa sürede ön incelemesinin yapılması,
  • Henüz üretilmemiş sanal bir numune parçanın gerçek araç üzerinde incelenmesi,
  • Birden fazla varyasyonun ve araç kod senaryosunun arttırılmış gerçeklik ile incelenmesi.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.