btbilgi

Kanada’daki Queen’s University araştırmacıları video konferans teknolojisine yeni bir boyut katmak amacıyla bir proje gerçekleştirmiş. Geliştirilen ‘Telehuman 2’ isimli cihazın, dünyanın ilk ‘gerçek anlamdaki holografik video konferans sistemi’ olduğu iddia edilmekte. Bu cihaz kullanıcıları gerçek zamanlı olarak 360 derece tarıyor ve karşı tarafa üç boyutlu bir hologram gönderiyor. Böylece dünyanın neresinde olursanız olun, Telehuman 2 sayesinde insanlarla sanki gerçekten yüzyüzeymiş gibi görüşebilirsiniz.

Telehuman 2 alıcı cihazı üzerinde bir dizi çevresel projektör bulunan yarı şeffaf bir kapsül. Projektörlerden aynı anda kapsüle aktarılan gerçek zamanlı kullanıcı görseli, bir ışık alanı içinde üç boyutlu gibi gözlemleniyor. Projektörler karşı tarafta yakalanan kullanıcı videosunun her açısı için başka bir ışık demeti yollayarak bunu gerçekleştiriyor. Böylece alıcı taraftaki kişiler herhangi bir sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik gözlüğü olmadan üç boyutlu bir görüşme yapabiliyor.

Verici tarafta ise bir dizi derinlik ölçen kamera, kullanıcının hareketlerini gerçek zamanlı şekilde tarayarak diğer tarafa aktarmakta. Alıcı tarafta yeniden oluşturulan görüntü, kişiler kapsülün etrafında dönse bile farklı açılardan üç boyutlu görünümünü koruyabilmekte.

Queen’s Univercity Bilişim Okulu’nda insan-bilgisayar etkileşimi bölümü profesörü Roel Vertegaal, cihazla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Kişiler arasındaki yüzyüze etkileşim inanılmaz miktarda sözsüz veri aktarımı sağlayabilmekte. Kurumsal toplantılar gibi profesyonel ortamlarda bu video konferans teknolojisinin katılımcılar açısından çok daha verimli sonuçlar vereceğini düşünüyoruz. Telehuman 2 sistemi toplantılarda görüşülen kişilerle direk göz kontağı sağlamaya veya konuşma sırasını doğal şekilde belirlemeye imkan verebilmekte.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.