btbilgi

ABD dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından biri ve önemli bir değişim gösteriyor. Tüketicilerin büyük bir kısmı sedan tipi günlük ve aile otomobillerinden uzaklaşıp, büyük boyutlu SUV ve arazi araçlarına yönleniyorlar. Bu değişimin bir başka yüzü de elektrikli araba pazarında gerçekleşmekte. 2017’de yapılan bir ankette ABD’li tüketicilerin yüzde 15 kadarı, bir sonraki satın alacakları arabanın bir elektrikli model olacağını söylemişler. 2018’de tekrarlanan ankette sonuçlar yükselmiş ve yüzde 20’ye çıkmış durumda.

American Automobile Association’ın (AAA) düzenlediği araştırmada her beş kişiden biri bundan sonra elektrikli araba alacağını ifade ediyor. Elektrikli otomobillere olan ilginin artmasında hızla düşmekte olan maliyetler, güçlenmekte olan güvenlik sistemleri ve her geçen sene gelişen araç mesafeleri etkili olmakta deniliyor. Araştırmada özellikle tüketicilerin en çok endişe ettiği elektrikli araba menzili konusunun giderek azaldığına dikkat çekilmiş.

Rapordan bazı ilgi çekici bilgiler de şöyle sıralanmış:

  • Tüketicilerin yüzde 58’i uzun yolda arabanın şarjının bitmesinden endişe ediyor,
  • Yarı yolda şarj bitmesi endişesi 2017 anketinde yüzde 73 oranındaymış,
  • Elektrikli otomobillerdeki şarj bitme endişesi yaş düştükçe azalıyor, millennial’lerde bu oran yüzde 48’e düşüyor,
  • Menzil endişesini en fazla taşıyanlar X Nesli (yüzde 64) ve Baby Boomer (yüzde 66) denilen yaş aralığı,
  • Tüketiciler için bir elektrikli aracın bataryasının güvenilir olması, yüzde 92 ile en büyük önem verilen konu,
  • Araçların çarpma testi sonuçları yüzde 77 oranında önem taşıyor, onu aracın hızlanma verileri yüzde 71 ile tutuş verileri yüzde 69 ile takip ediyor,

Consumer Reports sitesinin verdiği bilgiye göre, ABD’de elektrikli araba satışlar, tüm satışların sadece yüzde 0,05’ini oluşturmakta. Tüketiciler bu modellere büyük ilgi göstermesine rağmen, gerçek satış rakamları bu ilgiyi yansıtmıyor gibi gözüküyor. Elektrikli otomobil satışının olması gerektiği yere gelmesinin önündeki en büyük engellerden biri olarak, şarj istasyonlarının yetersizliği gösterilmekte. ABD’de halen 16 bin civarında şarj istasyonu olduğu aktarılmakta. AAA’nın anketinde tüketicilerin yüzde 68’i, ev dışında bir şarj istasyonunda harcanması gereken sürenin en fazla 30 dakika olduğunu belirtmiş. Bu da otomobil ve batarya üreticilerine önemli bir done vermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.