btbilgi

Telegram mesajlaşma servisi platforma maddi destek sağlamak için, kendi blokzinciri sistemi TON’u (Telegram Open Network) halka açmayı planlıyor. 2017’nin sonlarında sızdırılan bazı haberlere göre firma bunu bir başlangıç para teklifi (Initial Coin Offering – ICO) ile gerçekleştirecek. Henüz Telegram tarafından resmi bir onay gelmemiş olsa da, bazı dolandırıcılar sahte siteler açarak bu potansiyeli önden kullanmaya çalışıyorlar.

Kaspersky Lab araştırmacılarının ortaya çıkardığı web sitesi ağı, dolandırıcıların büyük çaplı hırsızlık operasyonlarına giriştiğini ve yatırımcıların ilgisinden para kazanmaya çalıştığını göstermekte. Sibergüvenlik uzmanları muhtemelen aynı gruba ait olduğunu düşündükleri onlarca site keşfetmiş durumda. Telegram’ın resmi kriptoparası ‘Grams’ için token sattığını iddia eden bu sitelerde Bitcoin, Ethereum, lice litecoin, dash ve Bitcoin dash gibi kriptopara birimleriyle ödeme yapılabiliyor. Sitelerin birindeki işlem kayıtlarına bakıldığında, dolandırıcıların tek bir siteyle yatırımcılardan 35 bin dolar değerinde Ethereum çaldığı saptanmış.

Araştırmacılar keşfettikleri web sitelerinin çok gerçekçi durduğunu ve dikkatsiz yatırımcıların büyük ilgisini çektiğini söylüyor. Her ne kadar Telegram ve başka kaynaklardan uyarılar yapılmış olsa da, dolandırıcılar operasyonlarında başarılı olmuş gibi görünüyorlar. Bu sahte web sitelerinin çoğu güvenli bağlantı kullanmakta ve yatırımcının kullanıcı kaydı açmasını gerektirmekte. Sahte yatırım sitelerinde her bir kurban için yeni bir sanal cüzdan oluşturulmakta ve çalınan dijital paraların takibi de zorlaşmakta.

Uzmanlar kriptopara yatırımı yapmak isteyen kullanıcıları sahte sitelere karşı uyarıyor ve bazı şeylere dikkat etmelerini hatırlatıyorlar. Mesela bazı sahte ICO sitelerinde, Telegram’ın Baş Ürün Yöneticisi’nin isminin yanında yanlış fotoğraf bulunuyormuş. Ayrıca kullanıcıların her zaman markanın resmi web sitesine bakıp, yatırım sitesinin gerçek olup olmadığını doğrulamaya çalışmaları da önerilmekte. Yatırımcıların emin olamadıkları yerlerde resmi siteden görevlilerle iletişime geçip, ICO hakkında birinci elden bilgi almaları da tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.